2012

02/11/2012 - 01/12/2012


Türkiye’de, araştırma odaklı, sosyal içerikli ve feminist duyarlılığa sahip sanatsal üretimin öncülerinden olan İpek Duben’in, Türkiye ve Amerika’da yaşama deneyimiyle şekillenen kimlik araştırması, 2012 sergisi ile insanlık durumu üzerine meditatif bir alana açılıyor. Resimde sentez arayışlarının hakim olduğu 1980’li yıllarda, gelenek ve batılılaşmaya ontolojik ve epistemolojik bir bağlamda yaklaşan sanatçı, katmanlı ve bireysel bir dil geliştirmiştir. Figürün devamlı yeniden kurulan zamansal bir özne olarak karşımıza çıktığı 2012 serisinde, içgüdüsel ve varoluşsal bir hesaplaşma görülüyor. Pek çok işinde sanatçı kitabı formatını kullanan sanatçının tuvalleri, katmanlı yüzeyleri taşıyan demir ve çelik profillerle kendi mimarisini kurgulayan, kalıcılığını malzeme seçimiyle dayatan dev kitap sayfaları olarak da yorumlanabilir.

2012 serisinde, anatomik detaylarından arındırılmış, etsiz kütlelere dönüşerek motifleşen Duben’in kendi bedeni, otobiyografik referanslarından arınmış derinliksiz ve anonim bir figüre dönüşüyor. Teslimiyeti çağrıştıcak şekilde elleri göğsünde kenetlenmiş olarak tekrar eden beden imgesi, jestüel fırça darbeleriyle oluşturulmuş soyut bir arkaplanda, farklı zamanları bir arada barındarın “evrensel” bir özne haline geliyor. 

İpek Duben’in otuz yılı aşan sanatsal üretiminde farklı şekillerde ele aldığı kadın figürü, 2012 serisinde, sinematik montajı çağrıştıracak şekilde farklı zamanları bir araya getiren ve bilincin derinliklerine doğru arkeolojik bir kazıya yol gösteren çoğul bir özneye dönüşüyor. 

23 Kasım 2012 tarihinde, saat 18:30’da, KAT1’de (Mısır Apartmanı, 1. Kat) İpek Duben ve küratör/ yazar Nazlı Gürlek arasında, halka açık bir söyleşi gerçekleşecektir. Sergi 2 Kasım – 1 Aralık 2012 tarihleri arasında, Galeri Zilberman’da görülebilir.

İpek Duben

İstanbul’da doğan İpek Duben New York Studio School’da sanat eğitimi, Şikago Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Doktora eğitimi gördü. İpek Duben: Bir Seçki 1994-2009 retrospektifinde son on beş yılı kapsayan multimedya yerleştirmelerini Akbank Sanat’ta  sergiledi. 1991-2001yılları arasında New York’ta yaşayan sanatçının, birçok kişisel sergisi, katıldığı uluslararası sergiler ve yayınları vardır. İşleri, İstanbul Modern, British Museum, Wien Museum, Bibliotheca Alexandrina koleksiyonlarında yer almaktadır.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - İpek Duben

Sergideki Çalışmalar