ARAZİ

07/12/2012 - 05/01/2013


Ankara’lı genç sanatçı Funda Susamoğlu’nun İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Cda-Projects’de 6 Aralık tarihinde açılıyor.

 
Çeşitli kimyasal harçlar, seramik, hazır nesneler, ahşap ve kumaş kullanarak yaptığı heykel ve yerleştirmelerinde insan doğası ve atölye doğası arasında çapraz ilişkiler kuruyor. Odağına yapmak eylemini alan çalışma şekliyle atölyedeki üretim sürecini ve bu süreçteki dönüşümleri, son dönem işleri aracılığıyla izleyiciyle paylaşıyor.

Üretim şekliyle ‘iş’ kelimesinin hakkını veren Arazi sergisinde, bir sanatçının kendini kurtarabildiği ölçüde kurabildigi özerk bölgesindeki, zahmetli üretim sürecini izliyoruz. Bilgi akışının ve üretimin son derece hızlandığı günümüzde elle yapmaya ısrar ederek bir direnç noktası oluşturan sanatçı, kapitalist ideolojinin tüketim fikrine ve yarattığı insan tipine de direniyor.

Sergi, Arazi’nin kendisiyle birlikte 4 ana bölümden oluşuyor. İzleyiciyi karşılayan Kara Kutu yerleştirmesi sona dair olanları değil, başlangıcın kaydını tutuyor. Üretim sürecinini samimiyetle gözler önüne sererken, kişisel aydınlanma anlarının dönemeçlerini sabitliyor. Alet İşler, giyinip kuşanıp başına gelecekleri beklerken hazırlıklı olmaya dair.... Herşey sessizce sırasını beklerken sürecin gidişatını tayin edecek keskin karar anlarındaki hareketi belirleme cesaretini gösteriyor. Kamp ve Sel, yalıtılmış bir biçimde, sürekli hareket halinde olarak hayatta kalmaya çalışmanın ve daha önemlisi buna mecbur olmaya kederlenmek yerine bu durumla başetmenin verimli yollarının bir araştırması… Heryer yavaşça suyla dolarken gözünü kırpmadan, nefesini tutmadan bekleyebilmenin hikayesi. 

Funda Susamoğlu’nun ARAZİ’sinde, yabani doğada, bir ıssızlıkta hayatta kalmanın yollarını aramanın ve bulmanın gösterişten uzak sürecine şahitlik ediyoruz. Varoluşunu anlamlandırmaya dair bilgi çizimler aracılığıyla toprağa kaydolurken, izleri takip edebilenler incelikle hazırlanmış kaçış planına ulaşıyor.

Funda Susamoğlu’nun Arazi adlı sergisi 7 Aralık 2012- 5 Ocak 2013 tarihleri arasında Mısır Apartmanı’ndaki Cda-Projects’de izlenebilir. 


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Funda Susamoğlu