Crossing Carnevale

02/04/2021 - 31/07/2021


Guido Casaretto’nun Zilberman Berlin’de 30 Nisan-31 Temmuz arasında yer alacak kişisel sergisi Of Goats, Appropriations and Scapes paralelinde, İstanbul Beyoğlu İstiklâl Caddesi üzerindeki tarihi Mısır Apartımanı’nın ikinci katında yer alan proje mekânı da, Crossing Carnevale adlı videosuna ev sahipliği yapıyor olacak.

Yapıt, sanatçı Yaşam Şaşmazer’in aynı binanın üçüncü katında hizmet veren Zilberman İstanbul’da 2 Nisan-29 Mayıs 2021 arasında sunacağı yeni kişisel sergisi ya da ile eş zamanlı olarak izlenecek.

15 dakikalık, 2019 tarihli Crossing Carnevale isimli eser, sanatçının çekimlerini Türkiye’nin Ege denizi kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer alan  Gökçeada kesimindeki Tuz Gölü bölgesinde gerçekleştirdiği, ve Arazi (Land Art) ile performans sanatı gibi güncel sanat ifade biçimlerini harmanladığı bir çalışma olarak dikkat çekiyor.

Casaretto’nun 25 Ekim 2019-22 Mart 2020 arasında Polonya’daki Krakow Güncel Sanat Müzesi’nde düzenlenen The Ghosts of Matter adlı kişisel sergisinde de izlenen yapıt, Sardunya adasının en az iki bin senelik Mamuthone ritüelini, İstanbul ve Berlin’e taşıyacak.

Hristiyanlıktan önceye ait ritüele göre, Mamuthone’lar, mevsimlerin sağlıklı döngüsü ve doğanın, bilhassa yağışın bereketi uğruna bu adada yeni yılın ilk günlerinde ortaya çıkıyor. Bu varlıklar, tercihen kara koyundan oluşan hayvan derisi ve boynuzlarından menkul yabanıl ilkel kostümleriyle, yaklaşık 100 kiloya varan ağır Carriga çanları ve kötü ruhları huzursuz eden ürkütücü türlü davranışlarıyla,küçüklü büyüklü bölge sakinlerini de tedirgin ediyor.

Mamuthone’lar ayrıca hemen tamamı yöre bitki ve kabuklarından yapılma özgün masklarıyla da çok büyük ilgi çekiyor. İlgili törenler ve eylemler, bir sonraki aya ve farklı köylere dek uzanıyor. Bu arada bu ritüel ile ilgili teorilerden biri ise, ada yerlilerinin, yaşamları uğruna, et, süt ve post, ya da yün gibi bir çok şeyi borçlu oldukları hayvanları onurlandırmak üzere bu geleneği başlattıkları yönünde. Başka bir teoriye göre ise, bu törenler çobanların Saracen’lerin adayı işgalden kurtarmış olmaları karşısında yapılan kutlamalara karşılık geliyor.

Guido Casaretto bu çalışmasıyla, sanatın potansiyel şifa olanağı veya günümüzde tarih ile aramızda açılan mesafeden ötürü oluşan anlam kaymalarını, yeniden vurgulama fırsatı buluyor ve Cenova - Sardunya ile, Cenova - İstanbul ikiliğine de tarihsel ve coğrafi bağlamda atıf yapıyor.

Bugün geldiğimiz noktada ise, giderek bin yıllardan beri devam eden turistik bir karnaval vesilesi haline gelen bu eylem/performans, MOCAK’a ve şimdi de İstanbul ve Berlin’e taşıdığı yorumuyla, daha da acil, eleştirel bir duruma giriyor.

Crossing Carnevale Türkiye genelinde birçok sanat mekânının eş zamanlı düzenleyeceği video sanatını mercek altına almak amacıyla 15 ve 30 Nisan arasında izlenecek SENKRON etkinliği dahilinde görülebilecek. SENKRON’a dahil galeri, müze ve inisiyatiflerden oluşan kırk sekiz katılımcı arasında Zilberman da yer alıyor.

Sergi vesilesiyle Casaretto, kozmik varoluşa kuşku ve illüzyon yüklü bir yorumda bulunduğu, epoksi ve metalik parçacıklarla ortaya çıkardığı 2017 tarihli hiper-gerçekçi soyut çalışmasını da izlenime sunacak. 2017 tarihli bu eser de, sanatçının MOCAK sergisinde Polonyalı sanatseverlerle buluşmuştu.


Guido Casaretto (1981) lives and works in Istanbul. One of the founders of Sanatorium, some of his solo shows are: The Ghosts of Matter, (MOCAK, Krakow, Poland, 2019), The Pope and Galileo Had a Minor Disagreement, (Zilberman, Istanbul, Turkey, 2017), Synesthesia (Zilberman, Istanbul, Turkey, 2015), Extrasystemic Correlations (Zilberman, Istanbul, Turkey, 2012), Default (Sanatorium, Istanbul, Turkey, 2011); and some of his group shows are: Restless Monuments, (Zilberman, Istanbul, Turkey, 2018), Urban Justice (CerModern, Ankara, Turkey, 2015), Venice Biennial Italian Pavillion (Venice, Italy, 2011), and Teatro Comunale (Italy, 2000). His work is included in MOCAK–Museum of Contemporary Art in Kraków (Krakow, Poland), National Gallery of Victoria (Melbourn, Australia) and many important private collections in Europe and Middle East.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Guido Casaretto

Sergideki Çalışmalar