Eksik

08/02/2013 - 09/03/2013


Görüntüyü başlıca malzemesi olarak kullanan Zeynep Kayan, çalışmalarında, formla oynadığı oyunla oluşturduğu varyasyonlarının tekrara dayalı yapısal kurgusuyla, yeni görme ve duyumsa(t)ma olanaklarını araştırıyor. Performatif bir mevcut olma ve olmama arasında gidip gelen deneyime dayalı sanatsal üretimi, çevreye ve bireye sürekli farklı bir noktadan yeniden bakıyor.

“Eksik” sergisinde görüntü, farklı anlarda, farklı katmanlarda fotoğraf ve video aracılığıyla yine ve yeniden oluşturuluyor. Görüntünün kendisi üzerine katlanarak biriken bu sonsuz süreçte Kayan; asıl ve suretin girift bir biçimde birbirinin içine geçerek oluşturduğu yalın ve tamamen kendine has bir görsel dil yapılandırıyor. Zamanın yer yer yanyana geldiği, yer yer de üstüste bindiği bu  seçkide,  ses ve ışık da akan görüntü aracılığıyla bu seçkiye dahil oluyor.

Sergi için hazırlanan katalog metninde, Ozan Utku Akgün,  Zeynep Kayan'ın çalışmalarıyla ilgili şöyle diyor:

“..Mevcut uzamdaki ilişkinin serbest halinin yetersiz olduğunu hisseden sanatçının, yapılandırmaya çalıştığı uzamdaki şeyleri mevcut olmayla/ olmama arasında gidip gelen bir aralıkta tutmasından kaynaklanıyor gibi geliyor bana. Onları deniyor, başka yüzeylerde sınamaya çalışıyor, parçalarının imkanlarına bakıyor ve maruz kalıp etkilendiği serbestliklerden bir yapı tasarlamaya başlıyor.  Bu yapı maddenin güçlerine teslim olmak istemiyor, otoportrenin sınırlarında kalmak istemiyor, bedenin ve duyumsamanın verileriyle yetinmek istemiyor; karşılaşmayı birleşmenin, dönüşmenin, etkilenmenin ilk anında tutmak yerine, fotoğrafın ve videonun birbirlerini denemeye başladıkları bir aralıkta tekrar tekrar görmeye, mevcut olmayan ilişkiye bir kalınlık kazandırmaya çalışıyor. Görünmeyene doğru yoğunlaşan çalışmalardaki görme biçiminin çokluğu benzersiz bir deneyim bulmak için aralıklara girip çıkıyor, imajın boyutlarını zorlamaya ve imajın sonsuz olasılığını denemeye çalışıyor. Bu sonsuz olasılık Kayan için, bir krizden ziyade bir imkan; her seferinde yeniden başlanacak, dokunuşa açık bırakılmış, gücünü tamamlanmamışlığından alan bir girişimin izleyiciyle paylaşılan süreci. .”

Zeynep Kayan’ın “Eksik” adlı sergisi 9 Şubat- 9 Mart 2013 tarihleri arasında Mısır Apartmanı 2. kattaki Cda-Projects’de izlenebilir.

Zeynep Kayan (Ankara, 1986)

Lisans eğitimini, 2008’de Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım Bölümü’nde; Yüksek Lisans eğitimini 2009’da Hollanda Utrecht’deki MaHKU’da Güzel Sanatlar alanında tamamlayan Zeynep Kayan’ın çalışmaları pek çok ulusal ve uluslararası sergide yer almıştır. Torun isimli bağımsız sanat alanının kurucularından olan Kayan, Ankara’da yaşamakta ve çalışmaktadır.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Zeynep Kayan

Sergideki Çalışmalar