GENÇ / YENI / FARKLI - II

24/06/2011 - 16/07/2011


Jüri üyeleri: Başak Şenova, Stephan Ackermann, Yane Çalovski

"Ki/ İle / Gibi, Parçalar Arasında" Genç Yeni Farklı kapsamında, genellikle çağdaş sanat dünyasında bağlantıları kısıtlı olan ve yeterince tanıtılamayan genç nesil Türk sanatçılarının ve küratörlerinin gelişiminin nasıl desteklenebileceğine ve yardımcı olunabileceğine dair süregelen bir tartışmanın sonucunda şekillendi. Herkese açık olarak yapılan bu çağrı, sanatçıların yanısıra seçici kurulun seçeceği işlerin küratörlüğünü yapmaya aday genç küratörler tarafından da oldukça büyük bir ilgi ve heyecanla karşılandı. Genç küratörlere sunulan bu fırsatın, Türkiye'de genç küratörlere yapılan ilk açık çağrı olduğunun ve başka bir örneğinin bulunmadığının altının çizilmesi gerekir.

İki günden biraz uzun süren bir karar sürecinin sonunda, seçici kurul 358 aday arasından 30 sanatçıyı içeren bir listeyi tartışarak, aralarından 17 sanatçının işlerini seçti.

Küratör adayları arasından Selin Turam'ın gözlemleri ve kuramsal altyapısı, seçici kurulun dikkatini çekti. Turam, eleştirel bir bakış açısı doğrultusunda, sunulan bu fırsatı, kendi çizgisinin şekillendirdiği bir sergiye dönüştürdü. Bu iki sergide yer alan herkesin bu fırsattan ilham aldığına inanıyoruz. Bu yaklaşımın, sadece sanatçıları değil, Türkiye'de yetişen küratörleri de görünür kılarak ve destekleyerek, ülkedeki çağdaş sanat ve küratöryel uygulamaların gelişimine de ilham kaynağı olacağını düşünüyoruz.

Başak Şenova - Yane Çalovski 


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Burçin Esin
  - Didem Yılmaz
  - Ece Gülin Kasap
  - Ege Okal
  - Elif Aydoğdu Ağatekin
  - Elif Sanem Karakoç
  - Emrah Karakurum
  - Mehmet Fahracı
  - Mehmet Ali Boran
  - Melike Kılıç
  - Menekşe Samancı
  - Onur Girit
  - Özge Ertanın
  - Sabri Atalay Yavuz
  - Umut Kılıç