Guido Casaretto

Çalışmalarında doğanın algılanma biçimlerini odağına alan ve bunu dijital yöntemlerle yeniden üreten Casaretto, duyumsama olgusuna yoğunlaşıyor. Elektronik bilginin, farklı malzemelerin ve sanat tarihsel referansların içiçe geçtiği çalışmalarında, sanatçı, malzemenin fiziksel niteliği ve sanat tarihsel bağlamdaki algılanma şekilleriyle ilgili farklı duyumsamaları üst üste çakıştırıyor.

Fiziksel yakınlaşmanın başlattığı etkileşim, sanatçının çalışmalarında kullandığı beton, deri, toprak ve epoksi malzeme ile çok boyutlu duyumsallığın derinliklerine iniyor. Önceki dönem çalışmalarında dijital ortamda geliştirdiği gerçekçi doğa tezahürleri, bu çalışmalarında makine üretimine sanatçı müdahalesiyle tersine dönerek el yapımının biricikliğiyle onun fiziksel nite-liğini tanımlıyor ve izleyicileri bu duyumsallığı deneyimlemeye davet ediyor.

Guido Casaretto (1981) İstanbul'da yaşayıp çalışmaktadır. Sanatorium’un kurucularından olan sanatçının kişisel sergileri: Papa ve Galileo Küçük Bir Anlaşmazlığa Düştü (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2017), Synesthesia (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2015), Sistem Dışı Bağıntılar (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2012), Varsayılan (Sanatorium, İstanbul, Türkiye, 2011); katıldığı karma sergilerden bazılarıysa şunlardır: Huzursuz Anıtlar (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2018), Kentsel Adalet (CerModern, Ankara, Türkiye 2015), Venedik Bienali Italyan Pavyonu (Ve-nedik, İtalya, 2011) ve Teatro Comunale (İtalya, 2000). Sanatçının çalışmaları MOCAK–Krakow Çağdaş Sanat Müzesi (Krakow, Polonya) ve National Gallery of Victoria (Melburn, Avusturalya) dahil olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu’daki pek çok özel koleksiyonda yer almaktadır.


> CV
> EXHIBITIONS
  - Huzursuz Anıtlar
  - Papa ve Galileo Küçük Bir Anlaşmazlığa Düştü
  - Synesthesia
  - SİSTEM DIŞI BAĞINTILAR