Azade Köker'in Parçalanma (Venüs) adlı eseri Los Angeles County Museum of Art | LACMA'nın kalıcı koleksiyonunda (01/02/2023)


Zilberman, Azade Köker'in Parçalanma (Venüs), 2021 adlı heykel çalışmasının Los Angeles'taki Güzel Sanatlar Müzesi'nin, Arun Bohra ve Ashita Shah-Bohra tarafından sağlanan ek fonlarıyla, 2022 Koleksiyonerler Komitesi'nin bir hediyesi olarak daimi koleksiyonuna girdiğini duyurmaktan mutluluk duyar. 

Azade Köker'in yapıtı, 2021 yılında Zilberman İstanbul'da açtığı Bir Katlin Provası sergisi kapsamında ürettiği çalışmalar arasında yer alıyordu. Sergi kadın cinsiyeti, kimliği ve bedenine yönelik sorgulamalarını yansıtıyor ve günümüzde kadına yönelik sıklıkla rastladığımız taciz ve şiddet sahnelerini belgeliyordu. Yapıttan sanat tarihçi Burcu Pelvanoğlu kısa metninde şöyle söz ediyor: 

"Parçalanma (Venüs) ilk başta ikili ismin barındırdığı çelişkiyle 'femicide' kavramını sorgulatıyor. Antik Roma’nın güzellik tanrıçası olan Venüs (Antik Yunan’daki ismi Aphrodite’dir), şiddet içeren bir kavramla, parçalanmayla yan yana anılıyor. Sanatçı, çoklu figür ile tüm feminist kuramcıların öne sürdüğü dayanışma ve birliktelik fikrini öne çıkarırken figürün yanlarına çivilenmiş ellerle de şiddet duygusunu kuvvetlendiriyor. Köker’in kâğıt malzeme kullanması da kırılganlığı, şeffaflığı ve konunun aslında ne denli açık olduğunu anlamaya yardımcı oluyor."

Azade Köker
Parçalanma (Venüs), 2021
Kağıt, epoksi, bakır, tel demir döküm
150 x 130 cm