Sim Chi Yin'in ilk tiyatro performansı One Day We'll Understand'in prömiyer tarihi açıklandı (30/08/2024)


Sim'in multimedya ve canlı ses içeren bir saatlik monolog performansı 30, 31 Ağustos ve 1 Eylül tarihlerinde Singapur'daki Esplanade Singtel Waterfront Tiyatrosu'nda prömiyer yapacak. Sanatçıya sahnede müzisyen Cheryl Ong eşlik edecek. 


Bu yeni multimedya performansı, “Malaya Acil Durumu” (1948-1960) ortamında hafıza, miras ve Sim'in aile geçmişini araştırıyor.  


Kısmen belgesel, kısmen de geçmişle nasıl başa çıkabileceğimize dair spekülatif bir bakış olan One Day We'll Understand, gizli tarihleri, Çin diasporası deneyimlerini ve sömürgeciliğin uzun miraslarını kazıyor. Sim'in hayatının ve kamerasının merceğinden, aile arşivinde zaman yolculuğu yaparak İngiliz Malaya'sında ve ötesinde sömürgecilik karşıtı savaşın ardından kalan izleri kurtarıyoruz.  


Sim'in hem kişisel hem de evrensel soruları irdeleyen geniş kapsamlı fotoğraf ve film çalışmalarından yola çıkan One Day We'll Understand, otobiyografik olanı aşarak hafıza, kayıp, travma, iade ve onarım konularına değinen daha büyük bir tuvale dönüşüyor.  


Singapurlu-Avustralyalı yaratıcı bir ekip tarafından yönetilen One Day We'll Understand, akıldan çıkmayan görüntüleri anlatım, arşiv görüntüleri ve perküsyonist Ong'un hareketli canlı müziğiyle birleştirerek Sim'in sanatçı, tarihçi, yazar, anne ve torun olarak birden fazla kişiliğine ses veriyor, geçmişimiz ve geleceğimiz hakkında düşünmenin yollarını açıyor.    


Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.