I AM AND I AM NOT

28/04/2017 - 31/07/2017


Açılış: 27 Nisan Perşembe, 18:00 

Zilberman Gallery–Berlin, Aisha Khalid’in Berlin’deki I AM AND I AM NOT başlıklı ilk kişisel sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sergi, Zilberman Gallery–Berlin’in Goethestrasse’deki mekânında 28 Nisan – 31 Temmuz 2017 tarihleri arasında görülebilir.

I AM AND I AM NOT çeşitli resimler, kitap biçiminde diptik bir çalışma ve mekâna özgü bir enstalasyondan oluşuyor. Babür İmparatorluğu’nun figüratif minyatürlerinden esinlenen Pakistan doğumlu Khalid, geleneği bir adım öteye taşıyarak kadın figürü, küresel politika ve yaşamlarımızı çevreleyen belirsizlik gibi güncel konulara odaklanıyor.

Khalid
’in radikal ve incelikli eleştirisi sanatçının soyutlamayı kullanma şekli ile kendini gösteriyor. Bizi belirli sorunları Avrupalı olmayan bir bakış açısından tekrar düşünmeye iten Khalid’in çalışmalarındaki flu alanlar yaşamakta olduğumuz dönemin tehlikeli doğasına işaret ediyor olabilir. When I Am Silent çalışmasında görülen Babür tarzında işlenmiş lâle çiçeği gibi bilinen motifler ve minyatürler, geleneksel anlamlarından sıyrılıp güncel konuların sembolleri hâline geliyor. Khalid’in çalışmalarında sık sık karşımıza çıkan, bir perdeyi çağrıştıran eğri çizgiler, örtü veya sınırlar gibi toplumsal ve kişisel arasında kalanın bir metaforu olarak kullanılıyor. Görünenin ardına baktığımızda ise I Am and I Am Not (2017) veya At the Circle’s Centre (2017) resimlerinde tekinsiz bir şeyler gizli; gördüğümüz daireler pekâlâ kurşun deliklerini temsil ediyor olabilir.

Video ve dokumayı bir araya getiren mekâna-özgü enstalasyon Larger Than Life (2017) ise siyasi güç ve güç dengesi(zliği) gibi sorunlara değiniyor. Duvarda sergilenen tamamlanmamış el örgüsü çiçekler, videoda gördüğümüz dokuma makinesinin adeta vahşi denebilecek hızı ile zıtlık yaratarak toplumdaki eşitsizliğe işaret ediyor.

Aisha Khalid, kuşağının Pakistan’lı çağdaş sanatçılar, küratörler ve sanat eğitmenleri arasında öne çıkan isimlerinden. Lahore Ulusal Sanat Koleji’nden 1997’de mezun olan sanatçı, yüksek lisansını ise Amsterdam’daki Rijksakademie’de 2002’de tamamladı. Khalid’in yer aldığı ulusal ve uluslararası kişisel ve grup sergilerinden bazıları şunlardır: Venedik Bienali 2009; Fukuoka Trienali 2001, Sharjah Bienali 2011, Moskova Bienali 2013, Kabul 2008, Londra V&A Müzesi, Corvi-Mora Galeri, Asia House, Whitworths Art Gallery Manchester, Toronto Aga Khan Müzesi, The Royal Academy ve Arnhem Modern Sanat Müzesi, Hollanda. 2011 Jameel Ödülleri’nde aday gösterilip People’s Choice ödülünü kazanan sanatçı, aynı zamanda 2012 Alice Ödülü ve 2010 Birgit Skiold Memorial Trust Mükemmeliyet Ödülü’ne de layık görüldü.

Khalid’in eserlerinin yer aldığı müze ve özel koleksiyonlardan bazıları şunlardır: Aga Khan Müzesi, Toronto; M+ Müzesi, Hong Kong; V&A Müzesi; Fukuoka Asya Sanatı Müzesi, Japonya; Sharjah Sanat Müzesi; Queensland Sanat Galerisi; Sheikh Zayed Müzesi; Harris Müzesi ve World Bank.

Zilberman Gallery, serginin 27 Nisan’daki açılışında ITINERANT INTERLUDE #14’ü sunmaktan mutluluk duyuyor: I AM AND I AM NOT için özel olarak hazırlanan program, Christina Paté (akordiyon) ile Matthias Badczong’ın (klarnet) performanslarını içeriyor. Initiative Neue Musik Berlin’in desteklediği ITINERANT INTERLUDES serisinin küratörlüğünü Laurie Schwartz yapıyor.

I AM AND I AM NOT sergisine eşlik eden ve önsözünü Lotte Laub’un yazdığı sergi kataloğunda ise Simone Wille, Timo Kaabi-Linke ve Atteqa Ali’nin yazılarına yer veriliyor. Basın öngösterimi 27 Nisan’da saat 11:00’de Zilberman Gallery–Berlin’de yapılacak.

Sorularınız veya görsel talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz: goksu@zilbermangallery.com

 >Söyleşi - I Am and I Am Not


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Aisha Khalid

Sergideki Çalışmalar