Islands

11/09/2019 - 06/12/2019


Zilberman Gallery–İstanbul, Pedro Gómez-Egaña’nın “Islands” isimli yeni kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyar. Sanatçının Zilberman Gallery’deki ikinci, İstanbul’daki ise ilk kişisel sergisi 11 Eylül – 6 Aralık 2019 tarihleri arasında galerinin ana sergi mekanında izlenebilir.

Pedro Gómez-Egaña, sanatsal pratiğinde kültür ve teknoloji arasındaki çeşitli ilişkileri ve gerilimleri araştırır. Çalışmaları, tarihsel makineleri, teknolojik mistisizmi ve içinde yaşadığımız ağ örgüsünün algılarımıza nasıl şekil verdiğini sorgular. Yeni sergisi “Islands”, sanatçının hem mahrem hem de kırılgan olan yaşam alanları üzerine devam eden araştırmasının en güncel aşamasıdır.

“Islands”, İstanbul’daki ana galeri mekanına yapılan mimari bir müdahale üzerinden yaşam alanları ve beyaz küp arasında sıkışıp kalmış araf mekanlar fikriyle oynar. Tünel benzeri bir yapı hızla dönen nesnelere ev sahipliği yapar. Bu nesneler o kadar hızlıdır ki hareketleri neredeyse algılanmaz hale gelir. Sergide oluşturulan farklı mekanları birbirine ve galeriyi dışarıdaki şehre bağlayan pencereyle yapılan bir diğer oyun, gerçek ile yapay, kişisel ile kamusal kavramlarının birbirine geçmişliğine işaret eder. Eğimli bir zemin üzerine yerleştirilmiş sıradan bir yemek odası dekoru, elektromanyetik çelik küreler tarafından kırılır ve ikiye bölünür. Bu morfik yaşam alanları ve objeler, Gómez-Egaña’nın gündelik hayatın tekinsizliğine değindiği önceki işlerinin devamı niteliğindedir.

Türkçede ‘adalar’ anlamına gelen ve ismini 17. yüzyılda yaşamış İngiliz yazar John Donne’un ünlü deyişi “Ada değildir insan” dan alan “Islands” dijital ağlar üzerinde düşünür, ancak dijital ara yüzlere odaklanmak yerine analog objeleri uğursuz ve kırılgan hale getiren dinamizme bakarak içerisi ve dışarısı, özel ve genel arasındaki geçişkenliği gösterir.

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için Naz Beşcan ile iletişime geçebilirsiniz: naz@zilbermangallery.com
 

Pedro Gómez-Egaña (1976, Kolombiya), Oslo (Norveç)'te yaşayıp çalışmaktadır. Goldsmiths Üniversitesi ve Bergen Ulusal Sanat Akademisi'nde müzik kompozisyonu, performans ve görsel sanatlar üzerine eğitimini aldıktan sonra, Norveç Araştırma Burs Programı ile doktora projesini tamamlamıştır. Gómez-Egaña’nın çalışmaları The Common Ancestor (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye, 2018), 15. İstanbul Bienali (İstanbul, 2017), Contour Bienali (Mechelen, Belçika, 2017), Museo de Arte Moderno (Medellin, Kolombiya, 2017), Kochi-Muziris Bienali (Koçi, Hindistan, 2016), Mana Contemporary (New Jersey, A.B.D., 2015), Colomboscope Bienali (Kolombo, Sri Lanka, 2015), Performa 13 (New York, A.B.D., 2013), Kunsthall Mulhouse (Mulhouse, Fransa, 2013), Marrakech Bienali (Marakeş, Fas, 2009), ve Brüksel Bienali’nde (Brüksel, Belçika, 2008) sergilenmiştir. En son kişisel sergileri Munchmuseet (Oslo, Norway, 2019), YARAT Contemporary Art Space (Baku, Azerbaijan, 2018), Entrée Bergen (Bergen, Norveç, 2017), Hordaland Art Centre (Bergen, Norveç, 2015), ve Casas Riegner Bogotá (Bogota, Kolombiya, 2013)’da gerçekleşmiştir. Gómez-Egaña, Oslo Ulusal Sanat Akademisi’nde heykel ve enstalasyon bölümde profesör olarak görev almaktadır.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Pedro Gómez-Egaña

Sergideki Çalışmalar