Janet Bellotto

Janet Bellotto (1973, Toronto) OCAD Üniversitesi (Ontario Sanat ve Tasarım Okulu) Heykel ve Yerleştirme programından 1997'de mezun olduktan sonra 2001 yılında Concordia Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar departmanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Şu an, Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Zayed Üniversitesi Sanat ve Yaratıcı Yönetimler Fakültesi'nde öğretim görevine devam etmektedir.

Bellotto'nun sanat pratiği, seyahat ettiği kentleri ve dünyanın değişimini sorgularken, heykel, yerleştirme, fotoğraf, film ve performans gibi birçok dalı kapsar. Su eserlerinin içinden akıp gider ve onların özünü oluşturur: okyanuslar ve dalgalar, batış ve yansımalar, akışkanlık ve sulaklık arasında kalmış durumlar. Hikayeler ve fiziksel konumlardan esinlenen su metaforu işlerinde batma ve yansıma üzerine bir yorum olarak yaygın bir biçimde görülür. Bellotto’nun sanatı, arada kalan ve sürekli değişen durumları yakalamaya çalışır. Yerleştirmeleri, illüzyon ve ezici gerçeklik arasında dolanarak baştan çıkarıcı hikayeleri iç içe örer; parıldar ve ışık saçar. Bellotto'nun pratiği aynı zamanda küratörlük ve yazarlığı kapsar..Mekâna özgü iş üretmeye odaklı veya galeri dışındaki alanları kullanmaya yönelik kültürel değiş tokuşlara yol açan çeşitli sanat kolektiflerine önayak olmuştur.

İşleri, aralarında Pekin, New York, Toronto ve Venedik'in de bulunduğu çeşitli uluslararası kolektif, grup ve kişisel sergilerde gösterilmiştir. Bellotto, Dubai'de gerçekleştirilen "lokasyon" temalı 20. Uluslararası Elektronik Sanat Sempozyumu'nun (ISEA2014) sanat yönetmenliğini yapmıştır. Yakın zamanlı kişisel ve grup sergileri arasında Lifesaving (Zilberman Gallery, İstanbul, Türkiye 2016), Relation-Ships (Existence Doubtful) (MOCA, Londra, Birleşik Krallık, 2015) Art Stays 13—13. Çağdaş Sanat Festivali (Ptuj, Slovenya, 2015), Yerçekimi Kalıntıları (Zilberman Projects, İstanbul, Türkiye, 2013), Aquatica (Harvey Nichols, Dubai, BAE, 2012), Joshua Treenial (Joshua Tree, ABD, 2012), Nile Blue (Red Head Gallery, Toronto, Kanada, 2011), The Lure (De Luca Art Gallery, Toronto, Kanada, 2011), 4. Uluslararası Performans Sanatı Sergisi (Nahdet Misr Galeri, Mokhtar Müzesi, Kahire, Mısır, 2011), 12. Kahire Bienali (Kahire, Mısır, 2010), Drowning Ophelia (Stratford Galeri, Stratford, Kanada, 2010), Point of Encounter (Tashkeel, Dubai, BAE, 2009), WAVE (The LAB, New York, ABD, 2008), Çinçe Karakter Bienali (KU Sanat Merkezi, Pekin, Çin, 2008), Dehisce (kkprojects, New Orleans, ABD, 2007) bulunur. Sable Adası'ndaki eseri Venedik'teki lightbox + MAP Office tarafından 2017 yılında yayınlanan “Okyanuslar Kılavuzu” adlı kitapta yer almıştır.

Şu an, Toronto ve Dubai arasında çalışıp ikamet etmektedir.


> CV
> EXHIBITIONS
  - Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz
  - Cankurtaran
  - Yerçekimi Kalıntıları
  - İSİMSİZ ORİJİNAL