Jpeg Takımadaları

» 3D SERGI TURU



28/02/2020 - 29/07/2020


Zilberman-İstanbul, Antonio Cosentino’nun kişisel sergisi Jpeg Takımadaları’ını sunmaktan mutluluk duyar. Cosentino’nun Zilberman’daki üçüncü kişisel sergisi olan Jpeg Takımadaları, 28 Şubat – 29 Temmuz 2020 tarihleri arasında  Zilberman’ın ana galeri mekanında görülebilir.

Antonio Cosentino, teneke heykellerden resimlere, desenlere uzanan pratiğinde şehir üzerine topladığı hikayeleri, fotoğrafları, kentte gerçekleştirdiği yürüyüşlerine ait anlar ve anıları biriktirir; günümüzün kentsel dengelerini hafızaya dair çağrışımlar üzerinden inceler. Edebiyat ve gündelik unsurların bir araya girdiği dünyasında Cosentino, bugün, geçmiş, gelecek, kent, öteki kent ve ev üzerine yeni ama fragmanlı anlatılar kurar. Bu anlatılar onun bir devinim halinde gördüğü, sonu belirsiz, inşa etmek ve yıkmak arasındaki gerilimlerde dolaşan üretim sürecinin yansımalarıdır.

Cosentino’nun daha önceki sergilerinde olduğu gibi, Jpeg Takımadaları’na da sanatçının kendi yazdığı bir hikaye eşlik eder. İşlerin mi bu hikaye için yapıldığı, yoksa hikayenin mi sergiye göre yazıldığı belli değildir. Bugün, geçmiş ve gelecek, tıpkı üretim sürecinde olduğu gibi hikayenin kendisinde de iç içe geçer. Sergi mekanın bütününe yayılan bir yerleştirme ile Cosentino, bu hikayesinin mizansenini kurgular. Ana kahraman, Jpeg Takımadaları isimli bir ütopyanın düşünü kurar ve oraya doğru bir yolculuk planlar. Bu düşünceleri sırasında sanatçının ve kahramanının kafalarında canlandırdıkları yan öyküler, akıllarına gelen anılar ve geleceğe dair hayaller, sergiyi oluşturan farklı öğelerde kendilerini gösterir.

Girişte karşılaştığımız harita, güneyi Aura ve küzeyi Jpeg olarak bölünmüş bir adayı anlatır. Serginin merkezindeki objelerden teneke sürat motoru Aura, 2020, hikayenin kahramanının Jpeg Takımadaları’na gitmek için kullanacağı araçtır. Ancak bu sürat motoru, üzerine yerleştirilmiş bir fabrika ile anlam değiştirir. Walter Benjamin’in tanımıyla, bir sanat eserinin mekanik bir üretime uğramadan, sanatçının elinden çıkmış hali ile sahip olduğu aura’ya, dijital yeniden üretimlerle, kopyalarla dolu Jpeg’li bir ülkede neler olacaktır? Kaptan firar mı edecektir? Serginin değindiği yan öykülerden birine ait Calypso, 2020 isimli beton apartman, Odisseus’u yolculuğundan alıkoyan tanrıça Calypso gibi serginin kahramanını da yolculuk gayesinden uzaklaştıracak mıdır?

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için Naz Beşcan ile iletişime geçebilirsiniz: naz@zilbermangallery.com


Antonio Cosentino, 1994'te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1996'da Hakan Gürsoytrak ve Mustafa Pancar ile Hafriyat Grubu'nu kurdu. Grup, 1996-2010 yılları arasında 16 sergi düzenledi; 2006-2009 yılları arasında bağımsız sanat inisiyatifi ve sergi mekânı Hafriyat Karaköy’ü kurdu ve işletti. Cosentino kendi işlerinin de yer aldığı Aileye Mahsustur (Karşı Sanat Çalışmaları, İstanbul, Türkiye, 2002), Yurttan Sesler (Karşı Sanat Çalışmaları, 2001) ve Yerli Malı (Elhamra Sanat Galerisi, İstanbul, Türkiye, 1999) sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. Sanatçının son sergileri arasında: Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz (küratör: Naz Beşcan, Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2019) Yeryüzünde bir Sürgün (küratör: Çelenk Bafra, Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2018), Summer was a Beautiful Day (Zilberman, Berlin, Almanya, 2018), Mektep Meydan Galatasaray (küratör: Çelenk Bafra, Pera Müzesi, İstanbul, Türkiye, 2018), HOME IS WHERE THE (HE)ART IS (Galerie Paris-Beijing, Paris, Fransa, 2018), LİMAN (İstanbul Modern, İstanbul, Türkiye, 2017); cigara viski kolileri denizlerde, ferâre sevgilim (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2016); Istanbul, Passion, Joy, Fury (küratörler: Hou Hanru, Ceren Erdem, Elena Motisi and Donatella Saroli, MAXXI National 21st Century Arts Museum, Roma, İtalya, 2015); Anne Ben Beton Dökmeye Gidiyorum (Extramücadele ile, Studio-X, İstanbul, Türkiye, 2015), Marmara’dan Kaçış: Stelyanos Hrisopulos Gemisi (Salt Ulus, Ankara, Türkiye, 2015), Marmara'dan Kaçanlar (Bergsen & Bergsen, İstanbul, Türkiye, 2013) ve Teneke Şehir (Külah, İstanbul, Türkiye, 2013) bulunur. Hafriyat Grubu'yla birlikte Spare Time, Great Work (Platform 3, Münih, Almaya, 2011) ve Tactics of Invisibility (Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viyana, Avusturya; Tanas, Berlin, Almanya; ARTER, İstanbul, Türkiye, 2010-2011) sergilerinde yeralmıştır. Cosentino, İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Antonio Cosentino