Minör Kahramanlıklar

02/09/2015 - 24/10/2015


Galeri Zilberman, Nat Muller'in küratörlüğünü üstlendiği Minör Kahramanlıklar sergisinin açılışını duyurmakla gurur duyar. Karma sergi Mısır Apartmanı'nda bulunan Galeri Zilberman'da 2 Eylül ile 24 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

İslam minyatür sanatından ilham alan Minör Kahramanlıklar'ın etkileyici sanatçıları, yeni işleriyle bu yüzlerce yıllık sanata ivedi ve zamanına uygun yorumlar getiriyorlar. İrili ufaklı, kimi içten, samimi kimi de politik içerikli olan işlerin hepsinde sanatçıların tutkusu ön plana çıkıyor. Babür ve Osmanlı saray hayatlarından Pers mitolojisine, minyatürler çoğunlukla hükümdarları, destansı savaş ve hikayeleri ve büyülü dünyaları resmederdi. Büyük kişiliklerin büyük hikayeleri, ufak anlatımlarla. Minör Kahramanlıklar'da hem ölçek hem de kahramanlık fikri tersine çevriliyor ve genişletiliyor. Çalışmalar, kahramanlıkları, daha kapsamlı sosyo-politik yapıyı oluşturan günlük, ufak yaşam mücadelelerinde ve direnişlerde arıyor. Bu çağdaş kahramanlık çoğu zaman fark edilmeyen, şartlandırılmış ve çerçevelendirilmiş bakışımızın tabiatına aykırı olduğu için manşetlere düşmeyen bir kahramanlık. Olduğundan büyük ya da son derece ufak olarak resmedilebilir, gerçekten veya hayalinden yararlanabilir. Bu 'minör kahramanlık', dünya meselelerinin gidişatı hakkında kâh yumuşakça kâh yüksek sesle yorum yapan kendi – çarpıtılmış – manzumunu yaratır. Bu gidişat, siyaset, tarih ve belleğin yanısıra fiziksel ve ruhsal aşk, inanış ve özveri gibi kişisel konuları da içerir.

Minör Kahramanlıklar'daki çalışmalar, güzellik, vahşet ve mücadelenin gelenek ve şimdiki zamanla son derece çekici ve aynı zamanda uğursuz ve yabancılaştırıcı bir çarpıtılmış gerçeklikte sık sık buluştuğu kendi düşsellerini yaratır. İkisi de Lahor'daki National College of Art minyatür bölümü mezunu olan, yeni minyatürün seçkin ustaları Imran Qureshi ve Aisha Khalid, geleneksel tekniklerin çağdaş dağarcığa açılımına devam eden çalışmalarıyla tanınıyorlar. Qureshi'nin altın yaprak tuval üzerine akrilik işleri resimlerin yüzeylerinde çiçek desenleri patlatıyor ve güzellik ve yıkımdan oluşan bir derleme yaratıyor. Khalid ise üç boyutlu nesneler ve soyutlama aracılığıyla ruhanilik araştırmasına devam ediyor. Hollandalı sanatçı Femmy Otten sergiye klasik İtalyan ve Pers minyatürlerinden ilham alarak yarattığı, hayali bir aşk hikayesini anlatan 2011 tarihli enstalasyonu New Myth for New Family'nin mekana özel yeniden yaratımıyla katılıyor. Yine Pers minyatürü ve aynı zamanda Osmanlı vazolarından ilham alan Türkiyeli sanatçı Burçak Bingöl Unforeseen Resistance adlı çalışmasıyla, Gezi Parkı'nda son dönemde yaşanan siyasi olaylarla 17nci yüzyıl Pers minyatüründen bir sahne meydana getiriyor. Gozunu budaktan sakinmayan siyasi eleştirileriyle ün yapan Extramücadele ise zarif çintemani motifleriyle Türkiye'deki istikrarsız siyasi duruma yorum getiriyor. Azade Köker Osmanlı minyatürcüsü Hafız Efendi'den esinlenerek yarattığı, iyi ve kötü arasındaki sonsuz gerginliği tasvir eden karışık teknik çalışmasıyla sergiye katılıyor. Irak asıllı Amerikalı sanatçı Havy Kahraman'ın Hameeha Harameeha adlı resmindeki ilham kaynakları ise 12nci yüzyıl Bağdat elyazmasi Maqamat al Hariri ve Iraklı bir mülteci olarak yaşadığı kişisel tecrübesi.

Sergi kataloğunda Hala Auji, Nat Muller ve Hammad Nasar'ın kaleme aldığı yazılar bulunacak


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Memed Erdener
  - Azade Köker
  - Aisha Khalid
  - Femmy Otten
  - Hayv Kahraman
  - Imran Qureshi
  - Burçak Bingöl

Sergideki Çalışmalar