Mitos ve Ütopya

28/02/2017 - 30/04/2017


Zilberman Gallery–Istanbul, Burçak Bingöl’ün Mitos ve Ütopya isimli yeni sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sanatçının altıncı kişisel sergisi, 28 Şubat – 29 Nisan 2017 tarihleri arasında Zilberman Gallery’nin Mısır Apartmanı’ndaki ana sergi mekanında izlenebilir.

İsmini Ekrem Işın’ın İstanbul’da Gündelik Hayat adlı kitabındaki İstanbul tanımından alan sergi, sanatçının galeriyle yaptığı 2011’deki Nadireler Kabinesi, 2014’deki Araba Sevdası sergilerinin devamı ve son bölümü niteliğinde. Sanatçı, bu sergisinde içinde bulunduğu zamandan yaşadığı kentin ve kullandığı malzemenin geçmişine bakıyor; bugüne dair yeni bir manzara kurguluyor. Ankara’dan sonra New York ve nihayetinde yerleştiği İstanbul’a, “Doğu’nun mitosu ve Batı’nın ütopyası” arasındaki bu kentte yaşanmış çağların mirasından kalan parçaları yan yana getiriyor.

Bingöl’ün, Araba Sevdası sergisine adını veren romanla başlayan tarihsel ilgi ve araştırmaları, Mitos ve Ütopya’ya genel karakterini veriyor. Yerel kültür ve bu coğrafyanın barındırdığı yaratıcı potansiyelin izinde kent ve tarihle alternatif ilişkilenme biçimleri deniyor.

Seramik yapmak fiilinin sınırlarını zorlayan gerçek boyutlu bir kamyonun seramikten yeniden üretildiği çalışması Seyir’den sonra, seramik yapmayarak, onun yerine daha önce bu coğrafyada yapılmışa bakıyor; hali hazırda var olanı dönüştürerek bugüne tercüme etme denemesine girişiyor. Gelenek ve malzemenin güçlü ve yerel çağrışımıyla bir ilişkiler ağının, biçim ve imge dağarcığının izini sürme ve kendine mal etmeye çabalıyor.

Mitos ve Ütopya, geçmiş ve gelenek etrafında var olan ilişkileri parçalarına ayırarak çözeltiyor; süsleme sanatlarından bir manzarayı, nesnelerin ve zamanın birbirinin içinden geçtiği deneysel bir yapıyla yeniden kuruyor. Zaman kendini tekrar ederken imge ve nesne birbirine ve birbirinden dönüşüyor. Topkapı Sarayı’ndan bir çini pano parçalarına ayrılarak kendini galerinin duvarlarında yeniden var ediyor. Geleneksel seramik kap formları parçalarına ayrılırken, yeni formlar ve formsuzluk denemeleriyle malzeme en ince katmanlarına ayrılıyor.

Mitos ve Ütopya bir mirasın izini sürüyor. Kalıntıların peşine düşerek kendine dönük bir buluşmanın yollarını arıyor. Yeni bütünler oluşturmak için biçim ve imgelere yakından bakıyor, parçalarına ayırıyor ve kendini farklı biçimlerde tekrarlıyor.

Burçak Bingöl (1976, Görele) Bazı kişisel sergileri ve solo sunumları: Araba Sevdası (Zilberman Gallery ve Art Basel, Hong Kong 2014); Feeling the Blanks (New York, 2009); Dikkat! Kırılabilir (Ankara, 2008). Karma sergileriyse: ON (Baksı Müzesi, Bayburt, 2015) ve Benimle Kal! (Apartman Projesi, Berlin, 2014). Küratör olarak Ankara-Goethe Enstitüsü'nde ve Zilberman Gallery’de sergiler organize etmiştir. Çalışmaları, Metropolitan Sanat Müzesi (New York, ABD), 21st Century Müzesi (Kentucy, ABD), Baksı Müzesi(Bayburt), ve Salsali Özel Müzesi (Dubai, BAE) müzelerinin yanında Avrupa, Kuzey Amerika ve Orta Doğu'daki özel koleksiyonlarda yer almaktadır. İstanbul'da yaşayıp çalışmaktadır.
Kataloğunda Kevin Jones ve Ekrem Işın’ın yazılarının yer aldığı Mitos ve Ütopya sergisi hakkında daha fazla bilgi için Serhat Cacekli ile iletişime geçebilirsiniz: serhat@zilbermangallery.com

 > Söyleşi | Conversation: Işın Önol, Burçak Bingöl


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Burçak Bingöl

Sergideki Çalışmalar