NADIRELER KABINESI

14/05/2011 - 14/06/2011


Ismini, siniflandirilamayan ilginç nesnelerin toplandigi eski bir Avrupa geleneginden alan Burçak Bingöl’ün yeni kisisel sergisi Cabinet of Curiosities/Nadireler Kabinesi 13 Mayis’da Misir Apartmani’ndaki CDA-Projects Galeri’de açiliyor.

Bu Avrupa gelenegini mecazi altyapi olarak kullanan Bingöl, farkli dönemlerinde yogunlastigi fikir, malzeme ve deneyimleri bu sergiyle bir araya getirirerek bir ara toplam çikariyor.

Bingöl, izley...iciyi sahte bahçelerin olmadik yerleri sardigi, izleyenin izlenene dönüstügü, dönüsüm hizinin öngörülemedigi tekinsiz bir sahneyle basbasa birakiyor. Seramik, desen, video gibi malzemelerin kullanildigi sergi için hazirladigi yazisinda Funda Susamoglu söyle diyor:

“Görüntünün egemenliginin tartisilmaz oldugu günümüzde, insa etmeye, elle üretmeye israr eden kisi bir direnç noktasidir. Bingöl’ün islerindeki zaanatçi için, üretim ve dolasim hizinin önemi tersine isler; hiz yerine bir yavaslama önerisi insa sürecinin kendisinde okunaklidir. Dikkatle üst üste konan parçalar, özenle tek kisilik bir yer olusturur. Bu yer, kalabaligin içinde kisinin kendini kurdugu alandir.”

Sergi 14 Mayis- 14 Haziran tarihleri arasinda görülebilecek.

» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Burçak Bingöl