PİNG PONG

15/09/2011 - 15/10/2011


Galeri Zilberman, politik ve sosyal konulara kendine özgü görsel bir dille yaklaşan Iraklı-Finlandiyalı sanatçı Adel Abidin'in Ping-Pong isimli çalışmasını, Başak Şenova'nın küratörlüğünde sergiliyor.

Adel Abidin'in video işi Ping Pong İstanbul'daki Galeri Zilberman'ın sergi alanının tamamını bir yerleştirme olarak kuşatmaktadır. Galerinin sade mekansal tasarımı ekrana havada süzülme etkisi verirken, galeriyi izleyici ve iş tarafından paylaşılan bir oyun sahasına dönüştürmektedir.

Ping Pong videosu hızlı ve saldırgan vuruşlarla, agresif bir oyun çıkaran iki kuvvetli oyuncunun masa tenisi maçından bir kesit sunmaktadır. Hakem için bile oldukça heyecanlı bir maçtır. Ancak genç ve güzel bir kadın ağ rolünü üstlenmiştir. Her vuruş kadının vücudunda bir bere olarak belirir, yine de o fiziksel acıya katlanıp, sessizce acı çekmeye devam etmektedir.

Ping Pong oyuncuların rollerini ve güçlerini kavramsallaştırarak, videoda bulunan her bir öğeyi sembol olarak kullanan bir iştir. Buna rağmen, bu sembolizm keyfi bir düzeyde işlemektedir. Abidin "işinin yorumunu izleyiciye bıraktığını" belirtir. Dolayısıyla, Ping Pong farklı yönlerden ve bakış açılarından -örneğin cinsiyetçi ideolojiler, jeopolitik konular ya da biyopolitika üzerinden- okunabilir. İş zıt kutuplar arasında gidip gelirken, izleyiciyi de bu gelgit durumu içinde konumlandırarak zorlar. İzleyici oldukça güzel bir şekilde kaydedilmiş bu acımasız eyleme tanıklık ederken, bu eylemin hem tanığı hem de suç ortağı haline gelmektedir.

Sergiye, editörlüğünü Başak Şenova'nin yaptığı, Mikko Oranen, Marion Guilmot ve Lauri Nykopp'un metinleriyle birlikte Şenova'nın Abidin ile yaptığı bir söyleşi-metnin bulunduğu iki dilde (Türkçe ve İngilizce) bir kitap eşlik edecektir.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Adel Abidin

Sergideki Çalışmalar