Siyah

05/01/2012 - 28/01/2012


Siyah*

Bu proje çizimin kavramsal bir dil olarak algılanması üzerine yapılandırılmıştır. “Siyah” başlığı ‘beyaz’ anlamına gelen “White” kelimesi kullanılarak İngilizceye çevrilmiştir. Bu başlığın bu şekilde çevirilmesiyle ortaya çıkan kelime oyunu, ‘kodlanmış’ karşıtlıkların ve karmaşıklığın arkasındaki belirsizlikleri imlemektedir.

Görsellikleriyle ve kavramsal yaklaşımlarıyla her iş farklı olsa da, ortak özellikleri kurallardan ve metodlardan bağımsız olarak çizim eylemindeki potansiyeli araştırma istekleridir. İşlerin çoğu çelişkili ve çözülemeyen durumlarda sıkışmış tekrarlanan eylemleri işlemektedir. Bu nedenle, “Siyah” Alban Muja, Aya Ben Ron, Ceren Oykut, Luchezar Boyadjiev, Gözde İlkin, Erik Göngrich, İlgen Arzık, Maria Loizidou ve Yane Calovski’nin çizimlerine daha yakından bakmak için de bir girişimdir.

Sergideki işler galeriyi baştan sona, tüm odalarda kesintisiz bir şekilde takip eden bir masanın üzerinde sergileniyor. Kimi yerde izleyiciye geçit vermeyen masa, izleyicinin mekanda daireler çizmesine ve görmediği kısımlara ulaşabilmesi için tekrar aynı yerlerden geçmesine neden oluyor.

Sergiyi, Başak Şenova'nın editörlüğünü yaptığı, kavramsal çerçevenin gelişim sürecine dair kaynak metinlerin, sergide yer alan işlerin ve sanatçılarla yapılan söyleşilerin yer aldığı bir kitap da sergi ile birlikte izleyenleri CDA-Projects'de bekliyor.


* İngilizcesi “White” olarak çevrilmiştir.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Yane Calovski
  - Alban Muja
  - Aya Ben Ron
  - Ceren Oykut
  - Erik Göngrich
  - Gözde İlkin
  - Luchezar Boyadjiev
  - Maria Loizidou
  - İlgen Arzık

Sergideki Çalışmalar