Summer was a Beautiful Day

09/02/2018 - 14/04/2018


“...Kimisi duvarı Bulgarların ördüğünü söylüyordu, kimisi malum işbirlikçi güçlerin... Kentte bir duvar vardı. Öte tarafta tam olarak neler dönüyordu? Tüm herkes şaşkınlık ve merak içindeydi...”

Zilberman Gallery–Berlin, Antonio Cosentino’nun Berlin'deki ilk kişisel sunumu Summer was a Beautiful Day sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sergi, 9 Şubat - 14 Nisan 2018 tarihleri arasında Zilberman Gallery’nin Goethestrasse’de yer alan galerisinde ziyaret edilebilir.

Antonio Cosentino tekinsiz yıkımlar ve şehrin geçirdiği metamorfoz üzerinden, 1990’lardan beri, yaşadığı şehir olan İstanbul’un altkültürlerini ve mimari gelişmelerini konu ediniyor. Cosentino’nun pek çok eseri tarihi olaylara mizahi bir açıdan yaklaşırken, farklı öyküleri birbirine eklemleyerek yeni kurgusal düzenler yaratıyor. Eserlerinde kullandığı farklı tekniklerin göz kamaştırıcı birlikteliği, geniş çaplı politik, tarihsel ve felsefi soruları da ön plana çıkarıyor.

Berlin’in geçmişte “bölünmüş” bir şehir olmasından yola çıkan sanatçı, yazdığı hikayede İstanbul’da –yoksa başka bir kentte mi?– bir gece ansızın yükselen bir duvar hayal ediyor. Sanatçının fantastik hikayesi Duvar’da, sadece kelimeler değil nesneler, yerleştirmeler, çizimler, resimler ve bir harita da anlatıyı güçlendiren unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Cosentino’nun 2017 yazında Zilberman Gallery–Berlin’in konuk sanatçı programındayken topladığı haritalar, kent modelleri, teneke oyuncaklar, gazoz kapakları ve fotoğraf albümleri gibi küçük nesneler hikayenin anlatıcısı ve ana karakterinin enstrümanlarına dönüşüyor. Bu araçlar ise sergide Tuz (2017) gibi üç boyutlu teneke modellere ya da Hero (2017) gibi kara kalem desenlere evriliyor.

Summer Was a Beautiful Day sergisine Lotte Laub’un giriş yazısı ve İstanbul Modern Sanat Müzesi eski küratörü Çelenk Bafra ve Antonio Cosentino’nun metinlerini içeren bir katalog eşlik ediyor. Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için Göksu Kunak ile iletişime geçebilirsiniz: goksu@zilbermangallery.com

Antonio Cosentino, 1994'te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1996'da Hakan Gürsoytrak ve Mustafa Pancar ile Hafriyat Grubu'nu kurdu. Sanatçının son sergileri arasında: LİMAN (İstanbul Modern, İstanbul, 2017); cigara viski kolileri denizlerde, ferâre sevgilim (Zilberman Gallery, İstanbul, 2016); Istanbul, Passion, Joy, Fury (Küratörler: Hou Hanru, Ceren Erdem, Elena Motisi ve Donatella Saroli, MAXXI National 21st Century Arts Museum, İtalya, 2015); Anne Ben Beton Dökmeye Gidiyorum (Extramücadele ile, Studio-X, İstanbul, 2015), Marmara’dan Kaçış: Stelyanos Hrisopulos Gemisi (Salt Ulus, Ankara, 2015), Marmara'dan Kaçanlar (Bergsen & Bergsen, İstanbul, 2013) ve Teneke Şehir (Külah, İstanbul, 2013) bulunuyor. Hafriyat Grubu'yla birlikte Spare Time, Great Work (Platform 3, Münih, 2011) ve Tactics of Invisibility (Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Viyana; Tanas, Berlin; ARTER, İstanbul, 2010-2011) sergilerinde yer alan sanatçı yurtiçi ve yurtdışında birçok sergiye katılmıştır. İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.


>Talk & Discussion - Summer was a Beautiful Day 


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Antonio Cosentino

Sergideki Çalışmalar