Uyurgezerler

03/03/2018 - 28/04/2018


Zilberman Gallery’nin proje mekanı Zilberman Projects–İstanbul, Serra Behar’ın “Uyurgezerler” başlıklı sergisini 6 Mart – 28 Nisan 2018 tarihleri arasında ağırlamaktan mutluluk duyar.

Çalışmalarını heykeller, yerleştirmeler ve interaktif unsurlarla oluşturan multidisipliner sanatçı, proje mekanında aynı düzlemdeki bir rüyanın devamı biçimindeki projesini mekana has bütünsel bir yerleştirme olarak sunuyor. Genel olarak sanatsal pratiği kavramsallığa ve malzemeye dayanan Behar, sanatçıları “hikayeleri bedenleştiren” kişiler olarak tanımlıyor ve ezoterik konulara duyduğu ilginin somutlaştırılmış halini kurgusal bir illüzyon ile izleyiciye aktarıyor. Çalışmalarında kullandığı geri dönüştürülebilir malzemeler, organik malzemeler, farklı döküm materyalleri, antika mobilya parçaları ve deri gibi malzemeleri animasyon tekniklerini kullanarak harekete geçiriyor.

Proje alanına girildiğinde izleyiciyi karşılayan yastıklar günümüzde yaşanmakta olan kendine yabancılaşmanın, farkındalığını kaybetmenin, bilinçsizlik halinin ilk adımı ve uykuda olduğunu kabul etme halinin bir temsili. Yastıkların yönlendirmesi ile içerideki odada yer alan yaklaşık üç metrelik bir yatak başı, serginin kurgusuna eklemleniyor. Behar’ın eskiciden bulduğu, yatak başı Art Deco stili ve post-apokaliptik görsellikten besleniyor. Bir ayağı betona, diğer ayağı ise toprağa saplanmış yatak başı bir takı andırmasıyla anıtsal bir nitelik kazanıyor.

Sanatçının kurguladığı hikaye, daire şeklinde oyukları birer gözü andıran buluntu ahşap ikona ile sonlanıyor. Sanatçının oyukların içine yerleştirdiği plastik kuzular uyanışı temsil eden uyanmaya açık şuurları betimliyor. Bir nevi ikonaklazmın somutlaşmış hali olan tahtanın deliklerinin bazılarında kuzuların olmayışı aslında bir uyanışın temsiliyeti. Serginin bütününe ise Behar’ın farklı etnik kökenlere sahip koroyu bir araya getirmesiyle ortaya çıkan Farsça, Sırpça, Ladino ve Türkçe dillerindeki ninniler eşlik ediyor ve sistemin bizi uyutmasına dikkat çekiyor.

Behar, kişisel sergisi “Uyurgezerler” ile uyku-rüya söylemi kapsamında bir illüzyon içerisinde olma, paralel evrende yaşama haline odaklanıyor ve hayatta kendimizi uyutma biçimimiz, taktığımız maskeler üzerine düşünmeye davet ediyor.

Sergi hakkında daha fazla bilgi almak için Serhat Cacekli ile iletişime geçebilirsiniz: serhat@zilbermangallery.com

Serra Behar 1977’de İstanbul’da doğdu. İstanbul’da yaşayan ve çalışan sanatçı, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları, Kostüm ve Kukla Bölümü’nden mezun oldu ve aynı üniversitede heykel üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Nottingham Trent Üniversitesi’nde aldığı Deneysel ve Kavramsal Tasarım eğitimi sonrasında ilk sanatsal projelerini gerçekleştirdiği İngiltere’de çalışmaları çeşitli mekanlarda sergilendi. Behar’ın son kişisel ve karma sergilerinden bazıları şunlardır: Hatırlamak, Adahan İstanbul (2017); Sanatçılar ve Konuk Sanatçılar, .artSümer (İstanbul, 2016); Başka Bir Dünyanın Zarafeti, .artSümer (İstanbul, 2015); Otoportre, .artSümer (İstanbul, 2012); Contemporary İstanbul (2012); Cennet Kuşu, Gallery Bonnington (İngiltere, 2010)


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Serra Behar

Sergideki Çalışmalar