ya da

» 3D SERGI TURU02/04/2021 - 30/06/2021


Zilberman, İstanbul’daki galerisinin kapılarını Yaşam Şaşmazer’in insanın doğayla olan netameli ilişkisine yoğunlaştığı son dönem heykelleri ile suluboya resimlerini bir araya getiren “ya da” başlıklı sergisine açıyor.  

Sanatçının uzun süredir kullandığı ahşap malzemeden uzaklaşıp ağırlıklı olarak kağıt kullanarak karışık teknikle ürettiği yeni heykelleri; yosun, liken, taş ya da mantarlarla iç içe geçmiş, anonim, amorf ve kimisi ampüte insan bedenlerinden oluşuyor. Bu heykellere, sanatçının soyutlamacı bir yaklaşımla ürettiği 10’dan fazla suluboya eşlik ediyor.  

Sergideki figürler, Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu 1. yüzyılda küle dönen antik Pompeii şehrindeki insan  bedeni kalıntılarını çağrıştırıyorlar. Daha önceki çalışmalarında da insan bedenlerini üzerlerine yerleşmiş organik yapılarla birlikte bir dönüşüm süreci içerisinde görselleştiren sanatçının bu yeni işlerini teşhis etmek ve tanımlamak daha zor. Bunlar, doğanın neredeyse tamamen ele geçirdiği, müphem bedenler. Kelime veya cümlecikleri bağlamakta kullanılan ve sergiye ismini veren “ya da” bağlacı da bu eserlerde hem geçmişi ve geleceği birbirine düğümlüyor, hem de bir başka olasılığı imliyor.  

Sanat üretiminin başlangıcından bu yana insan psişesinin karanlık taraflarını, gölgeleri,  bilinçaltındaki korkuları ve ‘ben’ ile ‘öteki’ arasındaki çatışmanın yanı sıra bu iç çatışmalar  sonucunda şekillenen kimlikler, toplumsal roller ve klişeleri ele alan sanatçı, bu son sergisinde insanın en büyük korku kaynağının öznesi olan doğa ile ilişkimize bakıyor. İnsan ve doğa arasındaki sahiplik ve tahakküme dayalı ilişki, insanın doğayı işgal, istila ve kolonize etme çabasının yıkıcılığı ve bu yıkımın etkilerinin sonuçlarını takip ederek ortak bir yaşam imkanının izini sürüyor. 
Yaşam Şaşmazer (d. 1980, İstanbul), Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü’nden mezun oldu ve aynı üniversitenin aynı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Solo sergileri arasında Dark Matter (Kunstverein Ingolstadt, Ingolstadt, Almanya, 2017), Metanoia (Torrance Art Museum, Los Angeles, ABD, 2016; BERLINARTPROJECTS, Berlin, Almanya, 2015; Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul, Türkiye, 2014), Doppelgänger (Künstlerhaus Marktoberdorf, Almanya, 2012), Illuminated Darkness (Aubin Gallery, Londra, İngiltere, 2011) vardır. Seçilmiş grup sergileri arasında ise İçimdeki Çocuk (Abdülmecid Efendi Köşkü, İstanbul, Türkiye, 2019), Nesnelerin Gizli Yaşamı (Evliyagil Dolapdere, İstanbul, Türkiye, 2019), Hüzünlü ve Huzursuz: Papko Sanat Koleksiyonu’ndan bir seçki (İstanbul, Türkiye), Home is Where The He(art) Is (Galerie Paris-Bejing, Paris, Fransa, 2018), Pulsanti Aperietur (Abdulmecid Köşkü, İstanbul, Türkiye, 2017), İkamet (Rampa İstanbul, İstanbul, Türkiye, 2016), Glasstrees Gotika: 56. Venedik Bienali paralel etkinliği (Venedik, İtalya, 2015), Encounters: Türkiye’den Çağdaş Sanat (ARA Art Square, Seoul, Güney Kore, 2012), Confessions of Dangerous Minds (Saatchi Gallery, Londra, İngiltere, 2011) sayılabilir.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Yaşam Şaşmazer

Sergideki Çalışmalar