Alpin Arda Bağcık

Alpin Arda Bağcık'ın fotogerçekçi resimleri 20. yüzyılın dönüm noktalarından esinleniyor. Sanatçının politik temalı işleri, otoriteye karşı bir eleştiri ve güç sanrısı hakkında kuvvetli bir yorum.

Bağcık'ın çalışmaları isimlerini zihinsel hastalık geçiren insanlara verilen ilaçlardan alıyor. Sanatçının işleri resim, fotoğraf ve arşiv arasındaki ilişkiyi tarihin, hafızanın ve travmanın iyileştirmesi ve araştırması içinde değerlendiriyor. Fotoğrafın sunmuş olduğu gerçeklik fikrini, karakalem ve tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle ürettiği çalışmalarıyla sorguluyor. Bağcık, medya aracılığıyla topluma iletilen, tarihe mal olmuş̧ kişi ve olay fotoğraflarının “gerçeğine” resimleri aracılığıyla yeniden bakıyor.

Alpin Arda Bağcık (1988, İzmir, Türkiye), 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Kişisel sergi ve sunumları arasında Kırmızı Reçete (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2017), Ambivalans (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2015) bulunmaktadır. Aralarında Genç Yeni Farklı-10: Devam Etmek Gerek (küratör: Burçak Bingöl, Zilberman, İstanbul, Türkiye 2019), Motherland in Art (MOCAK, Krakow, Polonya, 2018), Darağaç III (İzmir, Türkiye, 2018), Uzak Hafıza (küratör: Yaren Akbal, Abud Efendi Konağı, İstanbul, Türkiye, 2018), Rotary Sanat Yarışması (Proje 4L, İstanbul, Türkiye, 2015), Sınırlar Yörüngeler 13 (Siemens Sanat, İstanbul, Türkiye, 2013), Violence(?) (küratör: Maria Marangou, Çağdaş Sanat Müzesi, Rethymnon, Girit, Yunanistan, 2013) ve Genç Yeni Farklı-3 (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2012)’nin de bulunduğu karma sergilerde çalışmaları sergilenmiştir. Bağcık’ın MOCAK Museum of Contemporary Art in Krakow (Krakov, Polonya), 21c Museum Hotels (Kentucky, ABD), OMM - Odunpazarı Modern Müze (Eskişehir, Türkiye), Salsali Museum (Dubai, BAE) ve PAPKO Sanat Koleksiyonu (İstanbul, Türkiye) gibi birçok kamusal ve özel koleksiyonda çalışmaları bulunmaktadır. 


> CV
> EXHIBITIONS
  - Recurrence 2
  - Unlock
  - Apocryphon
  - Apocrypha
  - Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek
  - Kırmızı Reçete
  - Ambivalans
  - GENÇ YENİ FARKLI-3
  - GENÇ YENİ FARKLI - III