Alpin Arda Bağcık

Alpin Arda Bağcık'ın fotogerçekçi resimleri 20. yüzyılın dönüm noktalarından esinleniyor. Sanatçının politik temalı işleri, otoriteye karşı bir eleştiri ve güç sanrısı hakkında kuvvetli bir yorum.

Bağcık'ın çalışmaları isimlerini zihinsel hastalık geçiren insanlara verilen ilaçlardan alıyor. Sanatçının işleri resim, fotoğraf ve arşiv arasındaki ilişkiyi tarihin, hafızanın ve travmanın iyileştirmesi ve araştırması içinde değerlendiriyor. Fotoğrafın sunmuş olduğu gerçeklik fikrini, karakalem ve tuval üzerine yağlı boya tekniğiyle ürettiği çalışmalarıyla sorguluyor. Bağcık, medya aracılığıyla topluma iletilen, tarihe mal olmuş̧ kişi ve olay fotoğraflarının “gerçeğine” resimleri aracılığıyla yeniden bakıyor.

Alpin Arda Bağcık (1988, İzmir), 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. İzmir’de yaşamakta ve çalışmaktadır. Kişisel sergi ve sunumları arasında Kırmızı Reçete (Zilberman Gallery, İstanbul, 2017), Ambivalans (Zilberman Gallery, İstanbul, 2015), Volta Basel (Basel, 2016) ve 2014 yılında Mexico City’deki Zona Maco fuarında Mirjam Varadinis küratörlüğündeki New Proposals bölümündeki (Meksika, 2014) solo sunumu bulunur. Aralarında Genç Yeni Farklı-3 (Zilberman Gallery, İstanbul, 2012), Rotary Sanat Yarışması (Proje 4L, İstanbul, 2015), Sınırlar Yörüngeler 13 (Siemens Sanat, İstanbul, 2013) ve Violence(?) (Çağdaş Sanat Müzesi, Rethymnon, Girit, 2013)’ün de bulunduğu karma sergilerde çalışmaları sergilenmiştir. Bağcık’ın MOCAK Museum of Contemporary Art in Krakow (Krakov, Polonya), the Salsali Museum (Dubai, BAE) ve PAPKO Sanat Koleksiyonu (İstanbul, Türkiye) gibi Ortadoğu, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika'daki birçok kamusal ve özel koleksiyonda çalışmaları bulunmaktadır.

 

Bağcık’ın çalışmaları Krakow Çağdaş Sanat Müzesi,

MOCAK dahil olmak üzere, Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey ve Güney Amerika’daki birçok özel

koleksiyonda yer almaktadırBağcık’ın çalışmaları Krakow Çağdaş Sanat Müzesi,MOCAK dahil olmak üzere, Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey ve Güney Amerika’daki birçok özelkoleksiyonda yer almaktadır.


> CV
> EXHIBITIONS
  - Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek
  - Kırmızı Reçete
  - Ambivalans
  - GENÇ YENİ FARKLI-3
  - GENÇ YENİ FARKLI - III