Burçak Bingöl

Burçak Bingöl’ün çalışmaları hafıza, kimlik, kültürel miras ve dekorasyon gibi birbirinden farklı duran kavramları, aralarındaki sınırları bulanıklaştırarak yanyana getirir.

Hatırlama ve unutmaya dayalı çalışmaları, soyutlama ve temsiliyet, reddetme ve muhafaza etme arasında gezinen, Doğu ve Batı sanat geleneklerini hem benimseyen hem de yok sayan psikolojik peyzajlar oluşturur.

Bingöl, kopyalama, iz sürme, yıkma ve yeniden yapılandırma yöntemiyle, aşina temsiliyetlerle yeni biçimlenmeler ve ilişkilenme düzenekleri tasarlar. Kişisel ve kültürel geçmişle beslenen üretimi, malzeme, nesne ve imgenin sürekli olarak bozulup birbirine dönüştüğü yeni kurgular oluşturur; mekanla, kavramsal, biçimsel ve duyumsal olarak ilişkilenerek görsel bir araştırma alanı yaratır.

Burçak Bingöl’ün kişiler sergileri arasında Interrupted Halfway Through (Zilberman, Berlin, Almanya, 2019), Bir Masalın İçinde ve Sadece Onunla Yaşamak (Zilberman Project, Istanbul, Turkey, 2019), Jardin Particulier, (Fransız  Sarayı, İstanbul, Türkiye, 2017), Mitos ve Ütopya (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2017), Araba Sevdası (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2014) ve katıldığı karma sergiler arasında İsimsiz, (küratör: Annette Berr, Haus des Papiers Museum, Berlin, Almanya, 2021), Tempo Incognito: Akışlar, Ritim ve Hareket Üzerine, (küratör: Rana Öztürk, Depo, İstanbul, Türkiye, 2021) Dönüşen Paternler, (küratör: Ayşe Güngör & Veronika Witte Kunstverein Tiergarten, Berlin, Almanya, 2021), Ben Bir Gözüm, Mekanik Bir Göz (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2019), Unleashing (Columbia Üniversitesi Teachers College, New York, ABD, 2018), a good neighbour - on the move (Pinakothek der Moderne, Münih, Almanya, 2017), 15. İstanbul Bienali: iyi bir komşu (İstanbul, Türkiye, 2017) ve TEN (Baksı Museum, Bayburt, Türkiye, 2015) bulunur. Çalışmaları çeşitli müzelerin yanında Avrupa, Amerika ve Orta Doğu'daki özel koleksiyonlarda yer almaktadır: Haus des Papiers Museum (Berlin, Almanya),  MOCAK - Museum of Contemporary Art (Krakow, Polonya), Metropolitan Sanat Müzesi (New York, ABD), 21st Century Müzesi (Louisville, ABD), Baksı Müzesi (Bayburt, Türkiye), ve Salsali Müzesi (Dubai, BAE).


> CV
> EXHIBITIONS
  - That Pause of Space
  - Unlock
  - Bir Masalın İçinde ve Sadece Onunla Yaşamak
  - Bir Gözüm Ben, Mekanik Bir Göz
  - Interrupted Halfway Through
  - Mitos ve Ütopya
  - Ultrahabitat
  - Minör Kahramanlıklar
  - Araba Sevdası
  - Olduğumuz Gibi
  - İSİMSİZ ORİJİNAL
  - NADIRELER KABINESI