BASIN BÜLTENİ - Apocrypha

22/11/2019 - 08/02/2020


Zilberman | Berlin, İstanbul merkezli sanatçı Alpin Arda Bağcık’ın Berlin’deki ilk kişisel sergisi Apocrypha’yı duyurmaktan mutluluk duyar. Serginin açılışı 21 Kasım günü saat 18.00’de, basın ön izlemesi ise aynı gün saat 11.00’de gerçekleşecektir.

Alpin Arda Bağcık, çalışmalarında bilgi üretiminin gerçekliğini, özellikle de medyada dolaşan görseller ve bu görsellerin uzantısı olan mitleri ve komplo teorilerini sorgular. Resimleri, 20. yüzyılın dönüm noktalarından esinlenir. Bu tarihi anlar, her ne kadar çalışmalarının, arkasındaki itici güç de olsa, Bağcık 21. yüzyıl medyasının uyuşturucu etkilerine parmak basar. Bu sebeple sanatçı işlerine Zopiklon, Metilfenidat, Imovane ya da Ritalin gibi antipsikotik ve antihistaminik ilaçların isimlerini verir.

Ünlü teorisyen Jean Baudrillard The Gulf War Did Not Take Place başlıklı kitabında propaganda görsellerinin gücünden bahseder. Baudrillard’a göre, Birinci Körfez Savaşı sırasında biçimlendirilmiş medyanın (yanlış) temsilleri, savaşın  simulakr’ını, gerçeklikten oldukça uzak bir bilgisayar oyununu, yaratmıştır. Buna benzer olarak Apocrypha’da Bağcık post-hakikat kavramına ve totaliter bir otoritenin gücün tek sahibi olduğu iddiası üzerinde kurulmuş dünya üzerinde hakimiyeti gibi hikayelere odaklanır. Apocrypha kelimesini, İncil’deki anlamından uzaklaştıran sanatçı, ifadelerin ve imgelerin anlamlarını yitirecek derecede bozulması ve manipülasyona uğramasına göndermede bulunur.

Oxford Sözlüğü, 2016’da yılın kelimesi seçilen post-hakikat kavramını şu şekilde açıklar: “nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede, duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumunu oluşturan şartlar”. 2015 yılında, Suriyeli sığınmacı Anas Modamani, Angela Merkel ile bir selfie çeker. Devamında bu görsel, Modamani’nin İŞİD’le bağlantısı olduğunu iddia eden ve sosyal medyada hızla yayılan sahte haberler üzerinden şansölyeye karşı kullanılır. Medazepam (2019)’de Bağcık bize dolaşımda olan görsellere dair hikayelerin ne kadar kırılgan ve absürt olduğunu hatırlatır. Diazem (2019) isimli sanatçı kitabında ise sanatçı, belirli komplo teorilerini ve dünya görüşlerini inşa ve empoze etmek için özellikle Türkiye’de kullanılmış sahte haberlere odaklanır.

Yeni Dünya Düzeni ya da deccal figürü olsun, bu gibi senaryolar gerçekdışı gerçekliklere sebebiyet verir.  Siyah-beyaz resimlerden oluşan seri, belirli komplo teorilerinin içerdiği sağlam inançları araştırır. (Barok) resim Amitriptilin (2019) dünya liderlerini bir toplantıda resmeder. Tanıdık güncel figürlere göndermede bulunan vücutlar, bir tarikatı andırır biçimde parlayan bir kürenin etrafında toplanmışlardır. Birkaçının elleri bu kürenin üzerindedir; bakışlar farklı yönlerdedir; hiç kimse birbiri ile iletişim halinde değildir.

Sergiye Çelenk Bafra, Christoph Tannert ve Lotte Laub’un yazılarını içeren bir katalog da eşlik etmektedir.

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi almak için Göksu Kunak ile iletişime geçebilirsiniz: goksu@zilbermangallery.com.


Alpin Arda Bağcık (1988, İzmir, Türkiye), 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Kişisel sergi ve sunumları arasında Kırmızı Reçete (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2017), Ambivalans (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2015) bulunmaktadır. Aralarında Genç Yeni Farklı-10: Devam Etmek Gerek (küratör: Burçak Bingöl, Zilberman, İstanbul, Türkiye 2019), Motherland in Art (MOCAK, Krakow, Polonya, 2018), Darağaç III (İzmir, Türkiye, 2018), Uzak Hafıza (küratör: Yaren Akbal, Abud Efendi Konağı, İstanbul, Türkiye, 2018), Rotary Sanat Yarışması (Proje 4L, İstanbul, Türkiye, 2015), Sınırlar Yörüngeler 13 (Siemens Sanat, İstanbul, Türkiye, 2013), Violence(?) (küratör: Maria Marangou, Çağdaş Sanat Müzesi, Rethymnon, Girit, Yunanistan, 2013) ve Genç Yeni Farklı-3 (Zilberman, İstanbul, Türkiye, 2012)’nin de bulunduğu karma sergilerde çalışmaları sergilenmiştir. Bağcık’ın MOCAK Museum of Contemporary Art in Krakow (Krakov, Polonya), 21c Museum Hotels (Kentucky, ABD), OMM - Odunpazarı Modern Müze (Eskişehir, Türkiye), Salsali Museum (Dubai, BAE) ve PAPKO Sanat Koleksiyonu (İstanbul, Türkiye) gibi birçok kamusal ve özel koleksiyonda çalışmaları bulunmaktadır. Sanatçı Sayfaları
  - Alpin Arda Bağcık