BASIN BÜLTENİ - Beauty of Bigotry

25/11/2017 - 27/01/2018


Zilberman Gallery-Berlin, Memed Erdener'in (a.k.a Extramücadele) Beauty of Bigotry isimli Berlin'deki ilk kişisel sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sergi açılışı 24 Kasım 2017 tarihinde saat 18.00'da gerçekleşecek.

Mitlerden ve ulus devletleri ile dinlerin tarihinden esinlenen Memed Erdener, çeşitli imge-yaratım yöntemlerini bir arada kullanarak ve tarihi figürleri tekrar yorumlayarak rejimlerin yozlaşmalarını ve kirli çamaşırlarını açığa çıkartıyor. Kağıt ve tuval üzerine yağlıboya ve akrilik resimlerden ve demir, pirinç, reçeteli gözlük, plastik çatal gibi buluntu malzemelerden yapılmış nesnelerden oluşan Beauty of Bigotry sergisi, Eros'tan Osmanlı Divan şiirine ve günümüz lider figürlerine varan bir yelpazede göndermeler yaparak, dünyanın yapıcı ve yıkıcı yönleri ve güç dinamikleri hakkında söylemlerde bulunuyor. 

Erdener'in çalışmalarında tekrar tekrar karşımıza çıkan bir öğe olan zaman, bu sergide de kendini göstererek otorite kavramını irdeliyor. Erdener, sergiye eşlik eden metninde, Osmanlı İmparatorluğu'nun uçsuz bucaksız topraklarının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin yöneticilerini başlangıçtan bugüne bünyesinde barındıran bir kişilik yaratıyor. Erdener'in militarize dünyasında amorf anormal vücut parçaları başkahramanlara dönüşüp çeşitli zaman dilimlerinde yolculuk yapan kurgusal düzenlemeler oluşturuyor. Devlet Eli isimli resimde altın saat giyen bir kol, penis biçimli parmaklar ile son buluyor. Altın saat, rasyonel düşünceye gönderme yaparken akla "vakit nakittir!" sözünü getiriyor. Sergide yer alan Baş Hırsız (2017) çalışması veya Günah Kutsaldır buluntu objesindeki gibi karakterler ve nesneler, tekinsiz bir varlığı açığa çıkarıyor ve tıpkı toplu ulaşım aracında uykuya dalıp vücut ağırlığını yanında oturan kişinin üzerine yıkan yorgun bir adam gibi izleyicileri rahatsız ediyor.

Memed Erdener'in (a.k.a Extrastruggle) katıldığı kişisel sergilerden ve sunumlardan bazıları: Ben Sadece Bana Söyleneni Yaptım (Zilberman Gallery–İstanbul, 2016), Gökyüzünde Tanrı Yok Kuşlar Var (Galeri NON, İstanbul, 2014), Bunu Ben Yapmadım, Siz Yaptınız (Galeri NON, İstanbul, 2010); karma sergilerse: Minör Kahramanlıklar (Zilberman Gallery–İstanbul, 2015), Objets Trouves, Delvoyeurs (Galeri Didier Claes, Brüksel, 2015), Black & White (Van Abbemuseum, Eindhoven, 2013; Museum of Modern Art, Varşova, 2011), The 13th Biennial of Art: Pure Expression (Sırbistan, 2008) ve 10. İstanbul Bienali (İstanbul, 2007))

Beauty of Bigotry sergisine eşlik eden sergi kataloğunda, Memed Erdener ve Lotte Laub'un metinlerine yer veriliyor.

Basın önizlemesi, 24 Kasım'da saat 11'de Zilberman Gallery–Berlin'de gerçekleşecek.

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için Göksu Kunak ile iletişime geçebilirsiniz: goksu@zilbermangallery.com >Sergi Turu ve Söyleşi - Beauty of BigotrySanatçı Sayfaları
  - Memed Erdener

Sergideki Çalışmalar