BASIN BÜLTENİ - Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek

13/07/2019 - 17/08/2019


Zilberman Gallery–İstanbul, galerinin 2009 yılında genç sanatçılara yönelik başlattığı Genç Yeni Farklı (GYF) seçkisinin, sanatçı Burçak Bingöl küratörlüğündeki 10. sergisi Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek’i duyurmaktan mutluluk duyar. Daha önceki yıllarda GYF sergilerine katılmaya hak kazanmış 12 sanatçı, Eda Aslan, Özgür Atlagan, Alpin Arda Bağcık, Zeynep Beler, Sevinç Çalhanoğlu, Nazlı Erdemirel, Gizem Karakaş, Zeynep Kayan, Gülşah Mursaloğlu, Ali Şentürk, Ezgi Tok ve Hasan Özgür Top’un çalışmalarından oluşan GYF 10, 13 Temmuz – 17 Ağustos 2019 tarihleri arasında Zilberman Gallery–İstanbul’un Mısır Apartmanındaki ana sergi mekanında izlenebilir.

Zilberman Gallery’nin yalnızca ticari bir galeri olmanın yanında sürdürdüğü programlardan biri olan ve genç sanatçılara görünürlük sağlamak için açık çağrı ile duyurduğu GYF seçkisi her yıl ayrı bir kurul tarafından değerlendiriliyor. Genç sanatçılara alan açan bu sergi, galerinin onlarla yakın diyaloglar kurmasına da zemin sağlıyor.

GYF’nin farklı yıllarından 12 sanatçının yer aldığı sergi, genç bir sanatçı olmanın devamında sanatçı olarak kalma durumuna bakıyor. 10 yıllık bir sürecin sonucunda soluklanıp geriye bakarak bir ara değerlendirme yapıyor. Ortak bir tema üzerine düşünmek yerine sanatçıların yıllar içerisinde tutkuyla geliştirdikleri özgün dillerine odaklanıyor, onların kendi üretimlerinin doğal akışında şekillenen çalışmaları yan yana getiriyor.

2010- 2016 yılları arasında, galeride sanat direktörü olarak çalıştığı süreçte hem seçkilerin jürilerinde yer alan hem de bu sergilerin kurulumunda etkin rol oynayan Burçak Bingöl’ün küratörlüğündeki sergi, 12 sanatçının çoğunun bu sergi için yeni ürettiği çalışmalarına ver veriyor. Genç sanatçılara yönelik bu etkinlikte, üretimin sürekliliğini yeniden düşünüyor ve sergideki işlere ek olarak, sanatçıları kendilerini metinler aracılığıyla da ifade etmeye davet ediyor. Sanatçıların yazıları, sanatsal düşüncenin kaynağını ve onun içinde geliştiği psikolojik manzarayı serbest metinsel formlarıyla aracısız bir paylaşıma açıyor.

Onuncu yıla has alt başlık Devam Etmek Gerek adını, Zeynep Kayan’ın sergi için hazırladığı bu metindeki Samuel Beckett alıntısından alıyor; sanatçıların hem üretimlerini sürdürmelerine hem de GYF üzerinden kurumların bu üretimin sürekliliğini teşvik etmesine yönelik bir temenniyi onuncu yılın alt başlığına ekliyor.

Sergiye eşlik eden katalogda sergi ve çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiler, Burçak Bingöl’ün ve sanatçıların metinleri yanında, üretim süreçlerinden notlar ve görseller de paylaşılıyor olacak.

Sergi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Naz Beşcan ile iletişime geçebilirsiniz: naz@zilbermangallery.comSanatçı Sayfaları
  - Alpin Arda Bağcık
  - Zeynep Kayan
  - Ali Şentürk
  - Özgür Atlagan
  - Eda Aslan
  - Ezgi Tok
  - Gülşah Mursaloğlu
  - Gizem Karakaş
  - Hasan Özgür Top
  - Nazlı Erdemirel
  - Sevinç Çalhanoğlu
  - Zeynep Beler