BASIN BÜLTENİ - HER YERDE, HİÇBİR YERDE

01/10/2016 - 12/11/2016


Zilberman Gallery, Azade Köker’in Her Yerde, Hiçbir Yerde isimli yeni sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Sanatçının Zilberman Gallery’deki dördüncü kişisel sergisi, 1 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında galerinin Mısır Apartmanı’ndaki ana mekanında görülebilecek.

Tekniğindeki farklılık, şeffaflık ve hassasiyet aracılığıyla ulaştığı ‘melezleme’yi kaçınılmaz bir hayatta kalma mekanizması olarak gösteren Azade Köker, önceki dönem çalışmalarında ağırlıklı olarak kimlik ve aidiyet konularına değiniyordu, İleri dönem çalışmalarında ise doğayı, kültürel bir yapı olarak müzakere eden Köker, insanlar tarafından müdahaleye uğramış bir doğanın görüntülerini yaratıyor ve bunları yüzeyde tekrar eden bir desen aracılığıyla tahlil ediyordu.

Yüzey katmanlama ve yeniden işlemeyle görüntünün mükemmelliğini ve okunaklığını bozan ve resimlerin olanaklarını yorumlayan sanatçı, yeni sergisi Her Yerde, Hiçbir Yerde’de, her geçen gün daha da bulanıklaşan, anlamını yitiren sınırlar üzerinden, güncel sosyo-politik ortamdaki bireylerin zorunlu ya da gönüllü yer değişimine ve bu durumun sonuçlarına odaklanıyor.

Günümüzde yaşanan savaşların, gelecekte yaşanacak doğal felaketlerin de habercisi olduğunu ifade eden sanatçı, bu felaketlerin, korunmaya çalışılan ve uğruna savaşlar verilen sınırları zorlayacağını gösteriyor. “Ormanı göremiyorum ağaçlardan,” diyen Köker, doğayı betimlediği çalışmalarında, sınırları belirsiz doğal mekanlar ve yakında anlamını kaybedeceğine inandığı politik sınırlar üzerinden sınırsızlığı vurguluyor. 

Azade Köker
(1949, İstanbul), Berlin ve İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır. Berlin’deki Braunschweig Teknik Üniversitesi’nde profesör olarak görev almıştır. Kişisel sergilerinden bazıları: Entkettet (Proje 4L, Elgiz Müzesi, İstanbul, 2015), Hareketli Mekanlar (Zilberman Gallery, 2013), İnsanlık Hali (Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul, 2007), Yokluğun Şeffaflığı (Otto-Galeri, Münih, 2004), ve Bahçelerin Şeffaflığı (Kunstverein, Bielefeld, 2001). Katıldığı bazı karma sergilerse: Ultrahabitat (Zilberman Gallery - Berlin, 2016), Meeting Point (Kunstverein Konstanz, Almanya, 2015) ve Hayal ve Hakikat (İstanbul Modern, İstanbul, 2011). Çalışmaları pek çok özel ve kamu koleksiyonunda da yer almaktadır. Bunlardan bazıları: Akbank, İstanbul; The British Museum, Londra; Berlinische Gallery, Berlin; Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul; Lebendiges Museum, Berlin; John Michael Kohler Arts Center, Wisconsin; İstanbul Modern. Sanatçı Sayfaları
  - Azade Köker

Sergideki Çalışmalar