BASIN BÜLTENİ - Shared

09/01/2018 - 24/02/2018


Zilberman Gallery’nin proje mekanı Zilberman Projects-İstanbul, Nelli Palomäki’nin “Shared” sergisini 9 Ocak – 24 Şubat 2018 tarihleri arasında ağırlamaktan mutluluk duyuyor.

Palomäki’nin portreleri zamansız bir niteliğe sahip. Gözlemlediği konular ile duygusal olarak örtüşme yeteneğine sahip az sayıdaki fotoğrafçıdan biri olan Palomäki, sonsuz merak ve tutkusunun yansıması niteliğinde bir güven atmosferi yaratıyor. Bu bağ sayesinde, konu ettiği kişinin masumiyetini yakalamayı başarıyor. Gölgelerin içinden çıkar gibi gözüken bu portreler, gözlerindeki ifade ile bizi kendilerine çekiyor. Bu çalışmalar, Palomäki’ye benzer şekilde iç pusulalarını kullanarak insan ruhu içinde yolculuk yapmayı başaran sanatçılardan, Diane Arbus, Pierre Gonnord ve Francesca Woodman’ı akla getiriyor.

Palomäki’nin son serisi “Shared”, çok parçalı bir tema olan kardeşliği ele alıyor. Doğumdan itibaren sahip olduğumuz bedensel bu bağ, kendini bireyler arası ve aile içi ilişkilerde güçlü bir biçimde gösteriyor. Fotoğraflanan kardeşlerin titizlikle seçimi sonucunda her bir portrede eşsiz ve birleştirici bir karşılaşma ortaya çıkıyor. Palomäki’nin portreleri aslında birer otoportre olarak da görülebilir; zira bunlar, sanatçının bizzat inşa edip beslediği anlık fakat son derece yoğun ilişkilerin yansımaları. Palomäki’ye göre: “Çektiğim her bir portre aslında benim de bir fotoğrafım. Görmeyi seçtiğim şey ve onunla yüzleşme şeklim, kaçınılmaz şekilde ortaya çıkan imgeyi de belirliyor”.

Palomäki, kişisel sergisi “Shared”de yer alan portreler ile, izleyicileri kardeşler arası ilişkinin fiziksel, psikolojik ve duygusal yanları üzerine düşünmeye davet ediyor.

Sergi hakkında daha fazla bilgi almak için Serhat Cacekli ile iletişime geçebilirsiniz:serhat@zilbermangallery.com

Nelli Palomäki 1981’de Forssa, Finlandiya’da doğdu. Helsinki’de yaşayan ve çalışan sanatçı, Londra College of Communication’daki eğitiminin ardından 2013 yılında Aalto Üniversitesi kapsamındaki School of Arts, Design and Architecture’dan mezun oldu. Palomäki’nin son kişisel sergilerinden bazıları ise şunlar: Shared, Gallery Taik Persons (Berlin, 2017); Jaettu, Gallery Forum Box (Helsinki, 2016); Breathing the Same Air, Ordrupgaard Art Museum (Kopenhag, 2013) ve Nelli Palomäki, The Finnish Museum of Photography (Helsinki, 2013). Palomäki’nin “Zane and August” (2016) isimli çalışması LensCulture Portre Ödülleri’nde Todd Hido tarafından jüri ödülüne layık görüldü.Sanatçı Sayfaları
  - Nelli Palomäki

Sergideki Çalışmalar