BASIN BÜLTENİ - What is the future in the past? And what is the past in the future?

05/09/2019 - 09/11/2019


Zilberman Gallery-Berlin, Berlin ve Hong Kong merkezli sanatçı Isaac Chong Wai’nin Berlin’deki ilk kişisel sergisi What is the future in the past? And what is the past in the future?’u duyurmaktan mutluluk duyar.  Serginin açılışı 5 Eylül günü saat 18:00’de başlayacak ve sanatçının pietas (2019) isimli performansı ise aynı gün saat 19:30’da gerçekleşecektir.

Hayali geçmişler üzerinde düşünen ve bugünü merkeze alarak olası geleceklere bakan desen, heykel, mekana özgü yerleştirme ve performanslarıyla sanatçı, kamusal mekanda gizlenmiş, gözümüze gözükmeyen tehlikelerle ilgilenir. Normatif anlatılar belirli hitap yöntemleriyle işlenirken Chong’un işleri bize ikilemleri ve açmazları işaret eder.  Doğru kabul ettiklerimizi ters yüz eder, bizi kırılganlık ve direnç üzerine diyaloglar kurmaya davet eder. İşlerinde genellikle zaman ve bellek fikirleriyle oynar ve geleceği anmak için performansı bir araç olarak önerir. Chong’un Almanya tarihini ziyaret ettiği işlerinde şiddet ve şiirsellik bir araya gelir. Tarihi yerleri bellek mekanları olarak ele alırken Chong bedenin kamusal alanda nasıl dönüştüğüne dair karmaşık araştırmasına devam eder ve farklı disiplinler üzerinden tarihsel belleğin katmanlarını düşünür.

Sergide yer alan birçok işte, sanatçıyı bir performans sırasında görürüz: Nefesiyle camı kaplarken, bir aynanın üzerine ay formu çizerken, bir erkekle çıkarken, mermi izlerini kapatıp kalıplarını çıkartırken. Açılışta gerçekleşen performans pietas (2019) bu işlere bir istisnadır. Hristiyan dünyasındaki Pietà imgesinden farklı olarak Chong’un versiyonunda cansız bedeni tutan kişi ağlamaktadır fakat bu bedenlerin rolleri durmadan değişir. Sağ olanın yerine cansız olanın ağlaması bize dünya, tarihi ve ritimleri hakkında neler söyler?

Neue Wache (2015) çalışmasının video stillerinde Isaac Chong Wai’yi Käthe Kollwitz’in ünlü heykeli Pietà, Mutter mit totem Sohn(1937-1938)’a ev sahipliği yapan Neue Wache’ın, Berlin’deki Maxim Gorki Tiyatrosu’nun binasından görünen görüntüsünü kapatırken arkadan görürüz. Sanatçının nefesi yavaşça Neue Wache’ın arka cephesini örter. Pencerede nefesin izleri belirir; aslında gördüğümüz sadece bu nefesin sonraki etkileridir. İnsanlar gelip geçer ve biz yine de geçmişi muhafaza etmeye çalışırız. Nefesimiz süzülerek uzaklaşırken, pencerenin üzerinde sadece geriye kalanlar, belirsiz hatıralar gözükür

Chong’un video işi The Silent Wall (2014)’da, sanatçıyı Saraybosna’daki bir duvarın üzerinde bulunan mermi izlerini eliyle kapatmaya çalışırken görürüz. Savaş döneminde askerlerin bir günde ateş etmeleri gereken mermi kotasını hatırlatır. Bu kotanın bir sonucu olarak bazı askerler insanlara ateş etmek yerine aynı duvarın üstüne nişan alırlar. Hangi mermi deliği bir suç işlememek için uğraşan askere aittir? Hangisi bir bedeni delip geçtikten sonra duvara denk gelmiştir?

Bu deneyiminden sonra Chong, Berlin’in duvarlarında da halen bulunmakta olan mermi deliklerini keşfeder ve takiben sergide yer alan The Silent Wall—Berlin (2019) video işini üretir. Chong’un üzerlerinde bulundukları konumların GPS numaralarının yazılı olduğu kırılgan, amorf cam heykelleri, Missing Space (2019), bu deliklerden alınmış kalıplarla elde edilmiştir ve gizli kalmış geçmişi çekip çıkararak bugüne getirir. Kullanılan malzeme, sabit fakat yine de dengesiz olduğu için geçicilik, rastlantısallık, değişkenlik illüzyonu, tehlike ve hassasiyet gibi konuları hatırlatır.

Günlük hayatımızdaki sihirli anlar da Isaac Chong Wai’nin işlerinde kendilerine adeta sanatçının kontrolü dışında yer bulurlar. Örneğin, I Dated a Guy in Buchenwald (2013) isimli işi, Chong’un romantik bir randevusu ile birlikte Buchenwald konsantrasyon kampına yaptığı turistik bir gezi sırasında ikilinin konuştuğu kelimelerden oluşan bir kağıttır. Gezide iki erkeğin öpüşmesi, 2. Dünya Savaşı sırasında tutuklanan ve öldürülen eşcinselleri anar. Sanatçının flörtü François, o dönemde insanların çektiği acıyı ve zamanın nasıl dünyanın imtiyazlı bölgelerinde arzuların var olması için yeni yollara yer açtığı şöyle hatırlar:  “ Hiç beklemediğim bir yerde insanlığın sıcaklığını deneyimlediğimde, halen umudumuz olduğunu hissettim.”

Sergiye Pauline Doutreluingne, Caroline Ha Thuc ve Lotte Laub’un katkılarıyla oluşturulan bir katalog eşlik etmektedir.

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için Göksu Kunak ile iletişime geçebilirsiniz:  goksu@zilbermangallery.com.

Isaac Chong Wai (d. 1990, Çin) Berlin ve Hong Kong’da yaşamakta ve çalışmaktadır.Chong, lisansını Hong Kong Baptist University Görsel Sanatlar Akademisi, yüksek lisansını ise Weimar, Almanya’da bulunan Bauhaus-Universität’ın Kamusal Sanat ve Yeni Sanatsal Stratejiler Bölümü’nde tamamladı. Kişisel sergileri arasında, Is the World Your Friend? (Blindspot Gallery, Hong Kong, 2019), An Artistic Archive of Borders (Kunstraum München, Münih, Almanya, 2018), Future of the Past – Past of the Future (Goethe Institut Hong Kong, Hong Kong, 2018), What is the future in the past? And what is the past in the future? (Bauhaus Museum, Weimar, Almanya, 2016); katıldığı karma sergiler arasında ise, Living Sound—Expanding the extramusical (Museum of Contemporary Art (MOCA), Taipei, Tayvan, 2019), The Racing Will Continue, The Dancing Will Stay (Guangdong Times Museum, Guangzhou, Çin, 2019), Imaginary Bauhaus Museum (Schiller Museum, Weimar, Almanya, 2019), M+ Live Art Audience As Performer (M+ Museum, Hong Kong, 2018), The D-Tale: Video Art from the Pearl River Delta (Times Art Center, Berlin, Almanya, 2018), KOTODAMA (Para Site, Hong Kong, 2018), Forecast Forum (Haus der Kulturen der Welt, Berlin, Almanya, 2017), Moscow International Biennale for Young Art, A Time for Dreams (National Centre for Contemporary Arts (NCCA), Moscow Museum of Modern Art (MMOMA) and Museum of Moscow, Moskova, Rusya, 2014).Sanatçı Sayfaları
  - Isaac Chong Wai

Sergideki Çalışmalar