BASIN BÜLTENİ - AMEMUS

10/12/2010 - 31/12/2010


Sükran Moral’in 2 Aralik 2010’da gerçeklestirdigi performansin fotograflarindan ve video çalismasindan olusan Amemus adli serginin 9 Aralik’ta yapilmasi planlanan açilis kokteyli ve 10 – 31 Aralik tarihleri arasindaki gösterimi sanatçinin istegi üzerine güvenlik nedenleriyle iptal edilmistir.

SÜKRAN MORAL'IN AMEMUS ADLI PERFORMANSLA ILGILI BASIN AÇIKLAMASI

Sükran Moral, Amemus adli performansiyla ilgili su degerlendirmeyi yapmistir:

“20. yüzyilin ikinci yarisindan günümüze kadar gelen süreç, insan bedeni ile ilgili politikalarin ele alindigi performans sanati ve türevlerinin örnekleri ile dolu. Bu, Marina Abramovic, Tracey Emin gibi isimlerin de yer aldigi bir süreç ve temelinde 1960’larin hippi hareketi, cinsel özgürlük mücadeleleri ve feminist hareketlerin baskaldirilari yer aliyor. Bu bile basli basina politik bir gösterge ve bu gösterge, iktidarlarin bedenler üzerinde kurdugu hegemonyanin varliginin belirtisidir: Bedeni kontrol altina almak ve arzu ettigi sekli vermek.
Bugüne kadarki tüm performanslarimda hep “tabularla” bir derdim oldu. Düsünceleri, saf aklin yerine eylemdeki bedenin özgürlestirecegine inaniyorum. Bu noktada önemli tabulardan birisi “cinsellik”. Cinsellik, iktidarlarin “yasakladigi” alanlarin basinda yer aliyor. Örtük olarak masa altina süpürülen “heteroseksüel” iliskilerin varliginin yaninda, yüz çevrilen “gay/lezbiyen” iliskilerin normal disi olarak kodlanmasi da dikkat çekmek istedigim önemli bir konu.
Bu performanstaki “sevisme”, sanatsal bir eylemdir. Izleyiciler (bakanlar) ise bu sanat etkinliginin pasif konumdaki okuyucularidir; ve bu baglamda etkinlik bir “cinsel gösteri” degil, bir “ahlak” sorununun ele alinmasidir. Yoksa, seks asli olarak yasamsal bir gerçeklik. Belki de çalismada sorgulanabilecek olan, galerideki “sanatin” yeryüzüne inmesi ya da bir gündelik olgu olarak cinselligin “sanatin fildisi kulesine” çikmasi çizgisindeki “sinir ihlali”nin olup olmadigidir”.

Galeri yetkilileri, sanatçinin ifade özgürlügüne her zaman öncelik verdiklerini ve bunun yanisira, içinde yasadigimiz toplumun belli hassasiyetlerini saygiyla karsiladiklarini belirtmislerdir.

 Sanatçı Sayfaları
  - Şükran Moral