Bugün-Dünün Gelecek Zaman Kipi

08/05/2018 - 14/06/2018


Zilberman Projects-İstanbul, Sunoj D’nin “Bugün—Dünün Gelecek Zaman Kipi” sergisini 8 Mayıs-13 Haziran 2018 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan proje mekanında ağırlamaktan mutluluk duyuyor.

Akşam vakti çanlarının giderek kaybolan yankıları, soğuk bir kış sabahında kül kokusu, sayfa üzerinde yarım kalmış cümlelerin kurumuş mürekkebi, ölü bir liderin fırtınası, ıslak toprakta bir mültecinin ayak izleri, ormanda bir yaban arısının kırılmış kanatları ve bir kilisede erimiş balmumundan damlayan binlerce umut gibi dün, hızla bugünün kıyılarına vuruyor fısıldayarak.

Biraz cesaretle hayattaki en güçlü üç şeyin doğum, aşk ve ölüm olduğunu düşünebiliriz. İdeolojik benliği ve ideolojik olmayan ulusu, dünü ve yarını aşk yaratır, yok eder, dönüştürür. Bugün aşktır, bugün savaştır. Bugün, alevlerin en parlağından tüten isin en koyu siyahıdır. Bugün yalanları, kaybı ve dünün yasalarını yarın adına tatbik ediyoruz.

“Bugün/Dünün Gelecek Zaman Kipi”nde birbirine bağlanan işler, benliğin zaman içinde ve bugünün müzakerelerinde ortaya çıkan çatışmaları üzerine bir içebakış ve tefekkür pratiğine karşılık geliyor. İster sonu hazin biten bir aşk ister bir ulusun enkazı olsun, ister bir hastanenin soğuk koridorunun yalanı isterse susuzluktan kavrulan toprağın umutları olsun, bugün, geçmişle yapılan bir çatışmadır. Bugün bir çatışma ise yarın da böyle mi olacak? Ya hayaller – umudun, nostaljinin ve arzunun mahzenlerinde uzanan, fethedilmemiş hayallere ne olacak?

Yazı: Namrata Neog, 2018

Sergi hakkında daha fazla bilgi almak için Serhat Cacekli ile iletişime geçebilirsiniz: serhat@zilbermangallery.com

Sunoj D 1979’da Hindistan’ın Kerala eyaletinde doğdu. 2003 yılında Bangalore’de bulunan Karnataka Chitrakala Parishath sanat kompleksinden mezun olduktan sonra 2006 yılında Bangalore Üniversitesi’nin baskı resim bölümünde lisans üstü öğrenimini tamamladı. Sunoj D’nin kişisel sergilerinden bazıları şunlardır: Romanticized objects from drunken nights [Sarhoş gecelerden romantikleştirilmiş nesneler] (Exhibit 320, Yeni Delhi, 2016), Estuary [Körfez] (GallerySKE, Yeni Delhi, 2014) ve A Forgotten Carpentry Lesson and a Love Song [Unutulmuş bir Marangozluk Dersi ve bir Aşk Şarkısı] (GallerySKE, Bangalore, 2013). Sanatçının yer aldığı karma sergiler ile projeler arasında ise şunlar var: Whorled Explorations [Helezonik Keşifler] (Kochi-Muziris Bienali, Koçi, 2014), Kindling [Tutuşma] (Fotopub, Slovenya, 2017), The Wedding Project [Düğün Projesi] (Art Dubai Projects ve Delfina Vakfı, Dubai, 2016), Nakivubo Food Forest Project [Nakivubo Yemek Ormanı Projesi] (Kampala, Uganda, 2015), Occasional Thoughts on Time [Zaman Üzerine Birtakım Düşünceler] (Opekta Ateliers, Köln, Almanya, 2015), When you watch them grow.. [Onları büyürken izlediğinde..] (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Yeni Delhi, 2012). Sunoj D’nin katıldığı çok sayıda sanatçı merkezinden bazıları da şöyle: Vent des forêts (Fresnes-au-Mont, Fransa, 2017), Opekta (Köln, Almanya, 2015), A.i.R Dubai (2014) ve A.i.R Gasworks (Londra, 2012). Sunoj D, Bangalore’de yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

Wrong text from past love, 2018, Kağıt üzerine is, 152 x 106 cm


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Sunoj D

Sergideki Çalışmalar