BASIN BÜLTENİ - HAYAL MEYAL

02/02/2012 - 03/03/2012


Paris’te yaşayan genç sanatçı Aslı Torcu, İstanbul’daki ilk kişisel sergisini Mısır Apartmanı’nda bulunan Galeri Zilberman’da açıyor.

Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde tamamlayan Torcu, Université Paris VIII’de tamamladığı Yüksek Lisans programının ardından halen aynı okulda Doktora eğitimine devam etmektedir. Paris’de olduğu kadar Türkiye’de de resim çevreleri tarafından büyük ilgi gören üslubuyla genç sanatçı ilk kez bu kadar kapsamlı bir seçkiyle izleyici karşısına çıkıyor. Sanatçı, çoğunlukla figüratif verilerden yola çıkarak, yaratma süreci boyunca bir görünüp bir kaybolan imgelerle, çalışmalarında renksel bir düş alanını başarıyla yaratıyor.

Resmi, bitirilmek üzere yola çıkılan bir proje olmaktan çok, katedilecek bir yol gibi gören genç sanatçının resimleriyle ilgili Eric Bonnet şunları söylüyor:
“Resmin fonundaki güçlerin etkisiyle savrulan ve kendilerini kâh tanımlayıp kâh dağıtan figürler, seyirciyle görsel bir oyun oynuyor. Bunların resmin temelini mi oluşturduğu, yoksa ikincil önemlere mi sahip oldukları konusunda bir hüküm vermek olanaksız; tedirginlik de bundan kaynaklanıyor olmalı. Çoğunlukla sanatçının kendi çevresinden, ailesinden ve dostlarından gelen bu figürler, bize eski fotoğrafların baktığı gibi bakıyorlar ve içinde bulundukları kromatik banyoda hemen o sırada çözülüp erimeye yüz tutuyorlar.”

Bakan her kişiye kendine özgü bir tarihi duyumsatan “Hayal-Meyal” 3 Şubat -3 Mart tarihleri arasında Galeri Zilberman’da görülebilir.Sanatçı Sayfaları
  - Aslı Torcu

Sergideki Çalışmalar