BASIN BÜLTENİ - OHNE TITEL

12/09/2017 - 04/11/2017


Zilberman Gallery proje alanı, Edition Block seçkisinden oluşan “Ohne Titel” sergisine 13 Eylül - 4 Kasım 2017 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak olmaktan mutluluk duyuyor.

İstanbul’da Zilberman Gallery proje alanında ve Berlin’de Edition Block’ta eşzamanlı olarak gerçekleşen sergide,  galeri sahibi, yayıncı ve küratör olan René Block’un çalışmalarında önemli rol oynamış, iki temel ve öncü role sahip olduğu ilgi alanı bir araya geliyor: Edisyonlu sanat eserleri ve Türkiye güncel sanatı.

Edition Block, 1966 yılında, Berlin’de Schaperstrasse’de yer alan René Block Galeri’den iki yıl sonra kuruldu. Block, Edition MAT, Multiples Inc., New York ve Mailänder Edition Deposito’nun yanında, uluslararası güncel sanatçıların edisyon nesnelerini ve grafik baskılarını piyasaya sunan ilk kişiler arasında sayılmaktadır. Block, bir küratör olarak esasen Türkiye sanatına uluslararası alanda görünürlük kazandırmakla ilgileniyordu. Bu ilgi, 1994’te Berlin, Stuttgart ve Bonn’daki ifa galerilerinde düzenlenen “İskele: Türkiye’den Güncel Sanat” sergisiyle başlamış, bir sonraki yıl gerçekleşen, küresel sanat ortamında yerini almış olan 4. İstanbul Bienali’yle birlikte doruk noktasına ulaşmıştı.

Edition Block’tan bir seçkiyi bir araya getiren “Ohne Titel” sergisi kapsamında, iki sergi tamamıyla aynı eserlerle, tam da aynı anda birbirine uzak iki farklı mekanda gerçekleşiyor.  Bu durum sık karşılaşılan bir durum değil çünkü bir mekânda “orijinaller”, diğerinde kopyalar sergilenmiyor, aksine iki mekânda da edisyonlar halinde üretilmiş ve sadece edisyonlar halinde bulunan orijinal sanat eserleri mevcut. Baskı şeklinde yüzyıllardır süren bir geleneğe sahip olan multiple’lar, üç boyutlu nesne olarak ise görece yeni tarihli bir sanat biçimi olarak ortaya çıkıyor.

Biricik sanat yapıtlarıyla karşılaştırıldığında çoğunlukla çok daha ulaşılabilir olan edisyonlu eserleri sergilemek ile arzu edilen, yeni ve hatta genç sanatseverlere ulaşmak ve onları sanattaki güncel eğilimlerle tanıştırmak. Bu bağlamda sergi, çalışmaların ve tekniklerin çok yönlülüğünü ortaya koyuyor; oyma baskıları, sulu boyaları, ofset baskıları, video işleri ve nesneleri bir araya getiriyor.

Sergide, Nevin Aladağ, Halil Altındere, Ayşe Erkmen, Gülsün Karamustafa, Aydan Murtezaoğlu, Ebru Özseçen, Sarkis, Bülent Şangar, ve Nasan Tur’un edisyonlu çalışmaları görülebilir.


Sergi hakkında daha fazla bilgi almak için Zilberman Gallery ile iletişime geçebilirsiniz: serhat@zilbermangallery.comSanatçı Sayfaları
  - Nevin Aladağ
  - Halil Altındere
  - Ayşe Erkmen
  - Gülsün Karamustafa
  - Aydan Murtezaoğlu
  - Ebru Özseçen
  - Bülent Şangar
  - Nasan Tur
  -  Sarkis