Sağol!

14/03/2014 - 03/05/2014


Galeri Zilberman, Eref Yıldırım’ın “Saol!” sergisini sunmaktan mutluluk duyar.

“Saol!”, Eref Yıldırım’ın yine Galeri Zilberman’da 2012’de gerçekleen “Hiç Kimsenin Ölümü”nün devamında geliti. Gazetelerin 3. Sayfa haberlerinden hareketle oluan “Hiç Kimsenin Ölümü”, gazeteyi de mecra olarak kullanarak görünülürlüü tartııyordu. Yeni sergisi “Saol!”da da konu edilen Türkiye’de insan hayatına verilen deerin görecelilii. Konu olarak, devlet gözetimi altında ya da devletin ‘hataları’ nedeniyle ölenleri ele alıyor: üpheli asker ölümleri, Roboski katliamı ve zorla kaybedilenler.

Serginin merkezindeki resimler, yeil asker bezi ile bayrak gibi gösterilerek ironik bir ekilde yüceletirmektedir. Sanatçının resimdeki deneysellii, konusundaki gerginlikleri adeta taklit eder.

Sergide resimlerle birlikte sanatçı kitabı ve buluntu objeye müdahale gibi araçları kullanan sanatçı, resmin kurmaca düzlemini günlük hayata nüfuz etmi malzemelerle yan yana göstererek, kurgu ile gerçeklik arasındaki sınırı sorguluyor.

Sanatçının Roboski’de katledilenler için ördüü göz bantlarına bakarken, ölenlerin fotoraflarını dikkatle incelemi birinin yorgunluunu görüyoruz. Ölen her insan-çocuu için bir bant: 34 bant. Vicdani retçilerin açıklamalarını kelime kelime bir kasetin eridine yazdıında, Yıldırım’ın o sözleri gerçekten sahiplenip sahiplenmediini önemsemiyoruz artık. “Hissettiini ima ettii bu acı gerçek mi?” diye sormuyoruz kendimize.

Eşref Yıldırım (1978, Bursa) stanbul’da yaayıp çalımaktadır. Katıldıı karma sergilerden bazıları: Figure Out: Turkish Contemporary Art, Artsawa, Dubai, BAE (2012); 1. stanbul Yaz Sergisi, Antrepo 5 Sanat Limanı, stanbul (2011); Rogue Element, stanbul-New York, Rh+ Artgallery, stanbul (2011); In Between / Arada / Tra, stanbul 2010 Avrupa Kültür Bakenti, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Merkezi, stanbul (2010); Embracing the Solitude, YellowFishArt, Montreal, Kanada (2010); Sınırlar Yörüngeler 6, Siemens Sanat, stanbul (2010). Sanatçı 2012 yılında Galeri Zilberman’da “Hiç Kimsenin Ölümü” adlı kiisel sergisini açtı.


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Eşref Yıldırım

Sergideki Çalışmalar