Verisel Gerçeklik

14/03/2014 - 03/05/2014


Galeri Zilberman, Selçuk Artut’un “Verisel Gerçeklik” adlı kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyar.

Selçuk Artut, ses, interaktif yerleştirme, sanal gerçeklik gibi unsurları biraraya getiren sergisi ile, Galeri Zilberman’ın Mısır Apartmanı’nın ikinci katındaki mekanının odalı kurgusunu bir araç olarak kullanıyor. Birçok farklı mecrayı ve bilgi üretim biçimini biraraya getiren Artut’un fikirlerini ve kullandığı kaynakları teşhir ettiği bir ‘beyin fırtınası’ viniliyle başlayan sergide, sanatçı izleyicinin sanat tecrübesinden beklentilerini bazen izleyiciyi işin içine dahil ederek, bazen de yansıyan görüntüsüyle yüzleştirerek zorluyor. Dezoryantasyonu bir iletişim aracı olarak kullanılabileceğini gösteren çalışmaları ile Artut, sanat objelerinin işlevselliğini de sorguluyor.

Artut, Analog Pikseller işinde rastlantısallığı sanat objesinin biçimi ile veri arasındaki etkileşim üzerinden kullanıyor. Soyut, sade görsellik ile kaynağını ilk bakışta anlayamadığımız ses unsurunu birleştiren bu dört parçalı iş, izleyicinin algısının sınırlarında geziyor. Gördüğün gördüğün gibi değil ise amorfik bir obje imgesini kullanarak, izleyiciyi takip ediyor, oynuyor, yer değiştiriyor.

Selçuk Artut (1976, İzmir) İstanbul’da yaşayıp çalışmaktadır. Açtığı kişisel sergilerden bazıları: Sonsuza, Cda-Projects, İstanbul (2011); A/B, Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi ‘Operation Room’, İstanbul (2011). Katıldığı karma sergilerden bazıları: Soundworks, ICA London, Londra, İngiltere (2012); Isea2011, Istanbul (2011); İsimsiz Orijinal, Cda-Projects, İstanbul (2011); E.V.A. Bashimi Art House Gallery, Salzburg, Avusturya (2011); Art Stage Singapore, Singapur (2011); Vargücü, Cda-Projects, İstanbul (2011); Semaine du Cerveau, L’art a L’Hopital Exhibition, Genevre, İsviçre (2010); NewsPaperBox, File Festival, Sao Paolo, Brezilya (2008); İmkansız Değil, Üstelik Gerekli: Küresel Savaş Çağında İyimserlik, 10. İstanbul Bienali, İstanbul (2007); Improvhelsinki, Helsinki, Finlandiya (2007)


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Selçuk Artut

Sergideki Çalışmalar