''When I see the future, I close my eyes: Chapter II''(bir seçki)

08/06/2022 - 01/07/2022


Zilberman İstanbul olarak, 08 Haziran-1 Temmuz 2022 tarihleri arasında proje alanımızda gösterilecek olan ''When I see the future, I close my eyes: Chapter II'' (an excerpt) (İkinci Bölüm: Geleceği gördüğümde gözlerimi kapatırım) (bir seçki) açılışını duyurmaktan memnuniyet duyarız. Küratörlüğünü Anthony Downey’nin yaptığı, Heba Y. Amin’in When I see the future, I close my eyes: Chapter II başlıklı kişisel sergisi 1 Mayıs-30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Zilberman Berlin’de görülebilir. Tarihi Mısır Apartmanında bulunan Zilberman İstanbul’un ikinci katındaki proje alanındaki seçki kapsamında, Amin’in tarihi bir fotoğrafın, minyatür bir model olarak belgelenmesini ve yeniden yapılandırılmasını sunan en yeni eseri “Atom Elegy” (Atoma Ağıt) izlenebilir.
 

“Atom Elegy” (Atoma Ağıt) Fransa’nın Cezayir’deki nükleer deneylerini ve radyoaktif atığın geniş kapsamlı etkilerini ele alır. 1960’lardan kalma, unutulması güç bir fotoğrafta Cezayir çölündeki bir atom bombasının infilak etmesini bekleyen iki sıra insansı figür tasvir edilmektedir. Orijinal fotoğrafın minyatür bir modele dönüştürülüp yeniden yapılandırılmasını içeren “Atom Elegy” (Atoma Ağıt, 2022) nükleer şiddet beklentisini gerçek zamanda askıda kalmış bir halde verir. Kibirli modernizmin güçlü bir simgesi olan nükleer felaketin yıkıcı vizyonu hem yüceltilmiş hem de bölgesel yıkımın sömürgeci mirasına ve geleceği işgal etmeye duyulan yeni sömürgeci emellere tanıklık olarak öne çıkarılmıştır.
 

Heba Y. Amin’in araştırma temelli pratiğinde birtakım sömürgeleştirme teknolojileri üzerinden geliştirilen “ilerleme” ideallerini incelemeye yönelik spekülatif ve sıklıklı hiciv içeren yaklaşımlar görülür. Heba Y. Amin ve Anthony Downey’nin 2020’de Mosaic Rooms London’da başlattığı When I see the future, I close my eyes, dijital otoriterlik biçimleri ve dijital sonrası gelecekteki savaş teknolojileri üzerine yürütülen diyalogları genişletmeyi amaçlayan yeni ve devam eden incelemelerde metodoloji olarak sanat ve sergi yapımını araştıran, işbirliğine dayalı bir platformdur. Sergi temalarından doğan içeriği yayımlamaya odaklanan When I see the future, teknoloji tarihine ve bu tarihin Batı görselliğini şekillendirmedeki rolüne yoğunlaşır.
 

Heba Y. Amin ABK-Stuttgart’ta “Dijital Sanat ve Zamana Dayalı Sanat” dersleri verir, Black Athena Collective’in kurucu ortağıdır, MIZNA dergisinin görsel sanatlar küratörüdür ve Journal of Digital'in yayın kurulundadır. Demokrasiye ve faşizm karşıtı ideallere bağlı sanatçılara verilen 2020 Sussmann Sanatçı Ödülüne layık görülmüş ve New York’ta Field of Vision Fellow (2019) olarak seçilmiştir. Amin'in çalışmaları The Mosaic Rooms, Londra (2021), Böttcherstrasse Prize Exhibition, Bremen (2018), Eye Film Museum, Amsterdam (2020), Quai Branly Museum, Paris (2020), MAXXI Museum, Roma dahil olmak üzere birçok sergide gösterilmiştir. (2018), Liverpool Bienali (2021), 10. Berlin Bienali (2018), 15. İstanbul Bienali (2017) ve 12. Dak'Art Bienali (2016) bunlardan birkaçıdır. En son yayını olan Heba Y. Amin: The General's Stork (der. Anthony Downey) yakın zamanda Sternberg Press (2020) tarafından yayınlanmış, çalışmaları ve müdahaleleri The New York Times, The Guardian, The Intercept ve BBC'de yer almıştır. Amin ayrıca dünya çapında beğeni toplayan Homeland dizisinin setindeki yıkıcı grafiti eylemini gerçekleştiren sanatçılardan biridir.
 

Anthony Downey Birmingham City Üniversitesi’nde Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da Görsel Kültür dersleri vermektedir. Lübnan, Filistin ve Ürdün'deki (2020-2024) kültürel uygulamalara, eğitim ve engellilik konularına odaklanan, AHRC tarafından finanse edilen dört yıllık bir araştırma projesinde kültür uzmanı ve ortak araştırmacı olarak bulunmaktadır. Third Text, Digital War ve Memory, Mind & Media'nın yayın kurullarında yer alır ve Sternberg Press’in çıkarttığı araştırma-pratik dizisinin 2019’dan bu yana editörüdür. 2023’te çıkması planlanan Unbearable States: Digital Media and Cultural Activism in a Post-Digital Age (2023) kitabının araştırmalarını sürdürmektedir.
 

Sergi ile ilgili daha fazla bilgi için Naz Kocadere ile iletişime geçebilirsiniz: naz@zilbermangallery.com


» BUNLARI DA GÖRÜN

Sanatçı Sayfaları
  - Heba Y. Amin

Sergideki Çalışmalar