Zeynep Kayan

Zeynep Kayan (1986, Ankara) Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım Bölümü’nden mezun olmuştur ve Hollanda'nın Utrecht kentindeki MaHKU'nun Güzel Sanatlar Bölümü'nden yüksek lisans diploması bulunmaktadır. Ankara’daki bağımsız sanat alanı “Torun”un kurucularındandır. Eylül 2022’den itibaren, Zeynep Kayan, Hollanda, Amsterdam’daki Rijksakademie van Beeldende Kunsten’in misafir sanatçılarından olacak.

 

Zeynep Kayan’ın sanatsal pratiği portre ve performansla bağlantılı fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu varyasyonların tekrara dayalı yapısal kurgusunu araştırmaya odaklanır. Deneme ve şans aracılığıyla sanatçı bir yandan “benlik” ya da “insanlık hali” üzerine kişisel söz dağarcığını dile getirirken bir yandan da sınıflandırmalardan kaçar. Görüntüyü başlıca malzemesi olarak kullanan Kayan, çalışmalarını yapıçözüm yolu ile görüntünün yapısı üzerine deneyler olarak tanımlamayı seçer. Bu yapıçözüm kendi arşivine geri dönerek “yeniyi eski üzerinden (tekrar) yaratma” eyleminin bir sonucudur. İmgelerin tek bir evrede kalmasına izin vermez ve üretimine dahil olan hareket, değişim ve tekrarlardan esinlenen sürecini dışa vurmanın yollarını arar.

 

Sanatçının yakın zamandaki kişisel sergileri ve sunumları arasında: one one two one two three (Zilberman Gallery, Berlin, 2022); Zona Maco Foto, (Meksika, 2022); Geçici Aynılık (Zilberman Gallery İstanbul, 2019); UNSEEN Amsterdam (Amsterdam, 2019); Kurgulan(an) (Zilberman Gallery, İstanbul, 2016) bulunur. Kayan’ın yapıtlarının gösterildiği grup sergileri: Foto Wien (Vienna, 2022), Protocinema (Istanbul, 2021), Asian Art Museum (San Francisco, 2021), Evliyagil Müzesi (Ankara, 2020); Helsinki Contemporary Gallery (Helsinki, 2020); RijksOpen (Rijksakademie, Amsterdam, 2019 & Salt Galata, Istanbul, 2018); Field Meeting (New York, 2015); Rezan Has Müzesi (Istanbul, 2013); 1. Tiflis Triennial (Center of Contemporary Art, Tbilisi, 2012); Istanbul Modern, Istanbul, 2011. Kayan, 2017 yılında düzenlenen Kassel Dummy Book Ödülü'nde ikincilik ödülüne layık görüldü. Takiben, bahsi geçen kitap Akina books tarafından yayınlandı ve Unseen Amsterdam 2018'de lanse edildi.

 

Kayan Ankara ve Amsterdam’da yaşamakta ve çalışmaktadır.


> CV
> EXHIBITIONS
  - Tekrar, baştan
  - Sarmaşık
  - That Pause of Space
  - A highlight of ''one one two one two three''
  - one one two one two three
  - Recurrence 2
  - Unlock
  - Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek
  - Geçici Aynılık
  - Yeryüzünde Bir Sürgün
  - Kurgulan(an)
  - İpi Çekin Aşağıdayız
  - Eksik
  - İSİMSİZ ORİJİNAL
  - VARGÜCÜ
  - GENÇ YENI FARKLI - I