Zeynep Kayan

Zeynep Kayan (1986, Ankara) Bilkent Üniversitesi, İletişim ve Tasarım Bölümü’nden mezun olmuştur ve Hollanda'nın Utrecht kentindeki MaHKU'nun Güzel Sanatlar Bölümü'nden yüksek lisans diploması bulunmaktadır. Ankara’daki bağımsız sanat alanı “Torun”un kurucularındandır.

Zeynep Kayan’ın sanatsal pratiği portre ve performansla bağlantılı fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu varyasyonların tekrara dayalı yapısal kurgusunu araştırmaya odaklanır. Deneme ve şans aracılığıyla sanatçı bir yandan “benlik” ya da “insanlık hali” üzerine kişisel söz dağarcığını dile getirirken bir yandan da sınıflandırmalardan kaçar. Görüntüyü başlıca malzemesi olarak kullanan Kayan, çalışmalarını yapıçözüm yolu ile görüntünün yapısı üzerine deneyler olarak tanımlamayı seçer. Bu yapıçözüm kendi arşivine geri dönerek “yeniyi eski üzerinden (tekrar) yaratma” eyleminin bir sonucudur. İmgelerin tek bir evrede kalmasına izin vermez ve üretimine dahil olan hareket, değişim ve tekrarlardan esinlenen sürecini dışa vurmanın yollarını arar.

Sanatçının kişisel sergileri: Geçici Aynılık (Zilberman Gallery İstanbul, 2019); Kurgulan(an) (Zilberman Gallery, 2016), Eksik (Zilberman Gallery, 2013)' tür. Katıldığı bazı karma sergi ve performanslar ise: Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek (Özgür Atlagan ile, Zilberman Gallery İstanbul, 2019); Saklı (Kasa Galeri, İstanbul); Suyun Gözünü Bulana Dek (Özgür Atlagan ile, Salt Galata, İstanbul, 2018); The Library (tete, Berlin, 2017); NevNesil: Oyun Parkı (Galeri Nev Ankara, 2015); İsimsiz Orjinal sunum perfomansı (Field Meeting, 2015, ACAW, New York); Şen Bilge (Rezan Has Muzesi, İstanbul, 2013); İpi Çekin Aşağıdayız (Burcu Bilgiç ile, Torun, Ankara, 2014); Offside Effect, 1. Tiflis Trienali (Tiflis Güncel Sanat Alanı, 2012); Tekinsiz Karşılaşmalar (İstanbul Modern, 2011). 2017 yılında maket fotoğraf kitabı ile Kassel Dummy Awards’da ikincilik ödülünü almıştır. Kayan 2018 yılında Akinabooks tarafından yayınlanan “İsimsiz” adlı fotoğraf kitabını Unseen Amsterdam'da tanıttı.

Kayan Ankara/İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.


> CV
> EXHIBITIONS
  - Recurrence 2
  - Unlock
  - Genç Yeni Farklı 10: Devam Etmek Gerek
  - Geçici Aynılık
  - Yeryüzünde Bir Sürgün
  - Kurgulan(an)
  - İpi Çekin Aşağıdayız
  - Eksik
  - İSİMSİZ ORİJİNAL
  - VARGÜCÜ
  - GENÇ YENI FARKLI - I